Przejdź do treści
Carlo Schimd
Źródło artykułu

Najmłodszy wiekiem w locie dookoła świata dla UNICEF

Spełnić lotnicze marzenia, zmierzyć się z własnymi słabościami i jednocześnie przysłużyć się wielkiej sprawie. Takich właśnie wyzwań podjął się Carlo Schmid, 22-latek ze Szwajcarii, który zamierza zostać najmłodszym pilotem mającym za sobą lot dookoła świata. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane  w ramach programu „RTW 2012 – round the world for children” i zgodnie z założeniami ma wspomóc Fundację United Nations Children's (UNICEF). Wszystkie darowizny uzyskane podczas lotu zostaną przeznaczone dla szwajcarskiego oddziału UNICEF, który wspiera programy edukacyjne w Indiach.

Pilot ma nadzieję, że obleci kulę ziemską w 80 dni i tym samym pokona obecny rekord Guinnessa należący do Amerykanina Barringtona Irvinga, który w 2007 r. dokonał tego w 97 dni (w wieku 23 lat). Szwajcar wystartował 11 lipca samolotem Cessna 210 z lotniska Dubendorf w Zurychu, gdzie 29 września zamierza też zakończyć podróż. Podczas lotów o łącznej długości 40 tys. km odwiedzi 24 kraje Europy, Afryki, Azji i Ameryki Północnej.


Pomysł wyprawy opiera się na charytatywnym projekcie edukacyjnym UNICEF stworzonym dla niepełnosprawnych dziewcząt w Indiach. Lotnik zadedykował lot również pamięci swojej matki, Carli, która w 2010 r. zmarła na raka. Schmid przyznał, że nie łatwo było zorganizować takie przedsięwzięcie, dodając, iż jego dążenie do latania wyniknęło z dziecięcych marzeń. "Nie wiedziałem jak się za to zabrać bo nie miałem żadnych pieniędzy", powiedział. "Jednak zacząłem ciężko pracować i skupiłem się na moim celu", dodał. W wieku 15 lat zaczął latać na szybowcach, rok później zdobył licencję szybowcową, a wieku 17 lat posiadał już uprawnienia PPL(A).


Wszystkie odcinki podróży wymagają niezwykłej koncentracji i szczegółowego przygotowania. Pilot niejednokrotnie staje w obliczu takich zagrożeń, jak awarie GPS i niespodziewane pojawienie się niekorzystnych warunków atmosferycznych, które w Indiach i na Alasce spowodowały oblodzenie skrzydeł jego Cessny. Sponsorami wyprawy zostały m.in. firmy Herzog Contracting Corp., Biozyme Inc., the Experimental Aircraft Association, Kansas City Swiss Society, Express Flight Service Inc. oraz Swiss Lodge. Procedury przekazywania darowizn, opis projektu „Rtw2012.com round the world children for unicef”, a także zdjęcia i na bieżąco aktualizowany blog można znaleźć na stronie internetowej www.rtw2012.com

Postępy lotu można obserwować na stronie www.myskymile.com

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony