Lecisz do Bagram? Nie musisz obawiać się ptaków

Merlin Radar.jpg

Lotnisko Bagram, w Afghanistanie, zostało wytypowane do otrzymania pierwszego systemu „ptasich” radarów, ogłosił w zeszłym tygodniu producent systemu MERLIN Bird Radar, DeTect Inc . Zainstalowane urządzenia będą testowane w warunkach wojennych. System ma zostać rozmieszczony i uruchomiony jeszcze przed końcem 2009 roku. Będzie zapewniał monitoring zagrażającej aktywności ptaków w trójwymiarze w zasięgu 360 stopni na przestrzeni do 12,87 km.To co wykrywa system, przekazywane jest następnie w postaci zautomatyzowanych ostrzeżeń kontrolerom i pilotom.

Pierwotnie DeTect projektował swój system dla Sił Powietrznych USA oraz NASA i ma obecnie już 50 przenośnych urządzeń działających w USA, Kanadzie, Europie, Afryce i Nowej Zelandii, zarówno dla bezpieczeństwa lotnictwa jak i ochronie przeciwko ptakom. Siły Powietrzne USA zakupiły pierwszy system radarowy MERLIN już w 2003 roku, a obecnie mają już sześć systemów zainstalowanych na swoich lotniskach w USA.

Oprócz tego, że zostanie zainstalowany jako pierwszy, system w Bagram jest nieco bardziej wyjątkowy.Według producenta, dzięki środowisku pracy przenośna wersja wojskowa systemu MERLIN wykrywającego ptaki posiada wiele systemów zdublowanych, struktury wzmocnione kewlarem i konstrukcję zdolną do poruszania się w trudnym terenie.

Firma zapewnia, że jego mniej zmilitaryzowane wersje znalazły wystarczająco szerokie zastosowanie w warunkach pokoju, by uczynić system „najszerzej używaną technologią wykrywania ptaków na świecie."
 

Przetłumaczono na podstawie artykulu ze strony AVweb

 

 

 

Źródło: Internet
comments powered by Disqus