Grunty pod lotnisko w Sochaczewie
Powstanie pierwszego w Polsce lotniska, w którym większość udziałów mają inwestorzy prywatni, staje się realne. 16 września minister skarbu podpisał decyzję o przekazaniu samorządom obszaru byłego lotniska wojskowego. To ważny element realizacji projektu budowy portu lotniczego w Sochaczewie.
— Decyzja ministra skarbu państwa to długo oczekiwana i bardzo ważna wiadomość. Pewność, że teren zostanie przekazany pod budowę lotniska, znacznie ułatwi nam dalszą pracę. Ta informacja minimalizuje ryzyko inwestycji, co ma duże znaczenie dla inwestorów prywatnych — mówi Przemysław Nowak, prezes spółki Mazowiecki Port Lotniczy Sochaczew.
W załączniku nr 3 Rozporządzenia Rady Ministrów z 24 grudnia 2008 r. wskazano lotnisko w Sochaczewie jako częściowo i czasowo zbędne stronie wojskowej i nadające się do przekazania stronie cywilnej, w celu budowy pasażerskiego portu lotniczego.
Obecnie przeprowadzane są badania niezbędne do przygotowania raportu oddziaływania na środowisko. Na lotnisku w Sochaczewie trwa inwentaryzacja fauny i flory, a także badania ornitologiczne i chiropterologiczne (na obecność nietoperzy).
W najbliższych miesiącach zaplanowano pomiary geodezyjne, przygotowanie map do celów projektowych i ogłoszenie przetargu na projekt lotniska. Spółka przewiduje też konsultacje z lokalną społecznością dotyczące inwestycji i harmonogramu prac.
— Zakładamy, że kompletowanie dokumentów zakończymy w ciągu 12 miesięcy. Oprócz przygotowania pakietu dokumentów wymaganych przez ustawę — Prawo lotnicze, potrzebna jest jeszcze pełna dokumentacja projektowa, która powinna być gotowa przed końcem 2010 r. Wówczas wystąpimy o pozwolenie na budowę — twierdzi Liliana Krasnodębska, dyrektor ds. realizacji projektu.
Pełna treść artykułu na stronie e-logistyka.pl
Komentarze