Firma z RPA wyprodukowała silnik zasilany alternatywnymi paliwami

Silnik Adept Aviation.jpg

Południowo-afrykańska firma Adept Aviation, ogłosiła, iż wyprodukowała silnik przeznaczony dla samolotów lotnictwa ogólnego, do którego zasilania będą mogły być stosowane różne rodzaje paliw, w tym bezołowiowy mogas, standardowy avgas, gaz płynny (LPG) i biopaliwa. „Silnik Adept Aviation o mocy 320 koni ustanawia nowe standardy wydajności i niskich kosztów użytkowania," twierdzi firma w informacji prasowej.

Chłodzona cieczą jednostka została w ostatnim czasie zaprezentowana na samolocie SA Ravin 500. Silnik ma masę 158 kg i charakteryzuje się niską emisją spalin i hałasu. "Jego masa jest ok. 30 procent niższa, a wydajność nawet o 30 procent wyższa od konwencjonalnych silników GA," podała spółka. Firma, która mieści się na lotnisku Virginia w Durban, w RPA, po przeprowadzeniu testów naziemnych, rozpoczęła fazę przygotowywania silnika do prób w locie.

Od 2005 Adept Aviation współpracuje z brytyjską Agusta Westland Helicopters, która wspomaga proces certyfikacji produktów Adepta przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA). W 2007 r., rządowy Departament Nauki i Technologii RPA zainwestował około 1,4 miliona dolarów amerykańskich w proces wdrażania programu spółki. Obecnie producent prowadzi z potencjalnymi inwestorami negocjacje dotyczące udzielenia wsparcia finansowego wymaganego do rozpoczęcia pełnej produkcji.

Tłumaczenie z AvWeb

Źródło: Internet
comments powered by Disqus