Przedstawiciel Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa wybrany do Międzynarodowej Akademii Astronautyki
Kierownik Działu Technologii Kosmicznych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, dr inż. Adam Okniński, został wybrany na członka korespondenta Międzynarodowej Akademii Astronautyki (International Academy of Astronautics – IAA) z siedzibą w Paryżu. To prestiżowe wyróżnienie dla przedstawiciela Sieci Badawczej Łukasiewicz to również szansa dla Instytutu na wzmocnienie jego roli w procesie kształtowania sektora kosmicznego na świecie.
IAA skupia światowych ekspertów w dziedzinie astronautyki, którzy zajmują się najnowszymi zagadnieniami w badaniach kosmicznych, w tym w zakresie pozamilitarnego wykorzystania przestrzeni kosmicznej oraz eksploracji Układu Słonecznego.
Członkowie organizacji biorą udział w otwartych posiedzeniach komisji oraz komitetach programowych konferencji IAA. Są skupieni także w około 40 grupach roboczych zaangażowanych w przygotowanie i przegląd badań kosmicznych Akademii. Swoją działalność naukową prowadzą w ramach trzydziestu sympozjów IAA oraz poprzez publikację artykułów w jednym z najbardziej renomowanych na świecie czasopism w dziedzinie astronautyki: Acta Astronautica.
Dr inż. Adam Okniński będzie uczestniczył w IAA w pracach sekcji drugiej ‘Nauki inżynieryjne’.
Członkiem rzeczywistym Międzynarodowej Akademii Astronautycznej jest również drugi przedstawiciel Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, który od 1996 r. bierze udział w pracach pierwszej sekcji „Nauki podstawowe”.
Przedstawicielami Polski w IAA są także: profesor Zbigniew Kłos i profesor Janusz Zieliński z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
Międzynarodowa Akademia Astronautyki (IAA) została założona w Sztokholmie 16 sierpnia 1960 roku. Pierwszym prezesem organizacji był dr Theodore von Karman, światowej sławy ekspert w dziedzinie technologii rakietowych.
IAA jest niezależną organizacją pozarządową uznaną przez ONZ w 1996 roku. Członkowie IAA pochodzą z 88 krajów całego świata.
Komentarze