Przejdź do treści
Źródło artykułu

Prezes GE w laboratorium badania łożysk

Wczoraj w Instytucie Lotnictwa w Warszawie odbyło się spotkanie Wicepremiera i Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz Johna Rice’a, wiceprezesa GE, poświęcone możliwościom realizacji wspólnych przedsięwzięć w kluczowych dla Polski sektorach gospodarczych.

Pretekstem do spotkania było nowo otwarte laboratorium badania łożysk, które jest efektem współpracy między GE a Instytutem Lotnictwa. Jak podkreśla John Rice, warszawskie EDC jest modelowym przykładem na to, jak międzynarodowa korporacja może zwiększyć innowacyjność polskiej gospodarki.

Uroczyste otwarcie laboratorium badania łożysk miało miejsce zaledwie 2 tygodnie temu w EDC. Dziś nowe stanowiska testowe odwiedził John Rice, wiceprezes GE. Podczas swojej wizyty w Warszawie spotkał się z wicepremierem Januszem Piechocińskim. W spotkaniu wzięli również udział: Magdalena Nizik – Prezes Zarządu General Electric Polska, Peter Stracar – Dyrektor Regionalny GE w Europie Środkowo-Wschodniej, Beata Stelmach – Dyrektor Generalny GE w Polsce i krajach bałtyckich oraz Witold Wiśniowski – Dyrektor Instytutu Lotnictwa.

„GE jest obecne w Polsce już 22 lata. Przez te lata bardzo rozwinęliśmy tutaj swoją działalność i mamy zamiar nadal się rozwijać. Zatrudniamy w Polsce 10 tys. pracowników, w tym 1.600 w warszawskim Engineering Design Center. EDC jest dowodem na to, jak wielki postęp zrobiła Polska w dziedzinie B+R w ostatnich latach” – powiedział John Rice, wiceprezes GE.

„W najbliższych latach badania i rozwój staną się głównym motorem rozwoju polskiej gospodarki. Środki będą kierowane poprzez przedsiębiorstwa, gdyż chcemy, aby nowo stworzone innowacyjne projekty miały potencjał i możliwość udanego wdrożenia. Gospodarka potrzebuje bowiem jak najwięcej świetnych projektów przygotowanych przez duże i średnie przedsiębiorstwa. Muszą nam one zapewnić skok jakościowy” – powiedział wicepremier Janusz Piechociński.

Jak podkreślili wszyscy uczestnicy spotkania, kluczem dla rozwoju innowacji, a tym samym dla rozwoju samej gospodarki, jest współpraca. GE i polski rząd mają na tym polu wiele wspólnych doświadczeń. „Naszym partnerom zagranicznym oferujemy atrakcyjne warunki do inwestowania i zachęcamy do lokowania projektów w Polsce” – dodał Janusz Piechociński.

Przykładem modelowej współpracy między sektorem prywatnym i publicznym jest stworzone przez GE i Instytut Lotnictwa laboratorium badania łożysk. Wyposażone w napęd główny o mocy 150 kW, daje możliwość testów z prędkościami obrotowymi do 25 000 obrotów na minutę. Dwa stanowiska badawcze umożliwiają przetwarzanie ogromnej ilości danych, które są niezbędne dla późniejszych analiz testowanych łożysk. Z takim wyposażeniem laboratorium jest w stanie przeprowadzić każdy program testowy w trybie w pełni automatycznym. Na 2014 rok zaplanowane są już 4 testy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony