Lot pożegnalny płk pil. Rościsława Stepaniuka

Lot pożegnalny płk pil. Rościsława Stepaniuka (fot. inspektoratmondsbl.wp.mil.pl)

Dnia 8 maja 2018 r. płk dypl. inż. pil. Rościsław Stepaniuk, po blisko 32 latach służby w powietrzu wykonał na lotnisku 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach pożegnalny lot pilota wojskowego na samolocie F-16 bl. 52+.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele 2. SLT oraz 31. BLT wraz z dowódcami tych jednostek gen. bryg. pil. Jackiem Pszczołą i płk. pil. Rafałem Zadenckim. Inspektorat MON ds. BL reprezentował Szef Inspektoratu płk dypl. pil. Robert Cierniak.

W trakcie lotu płk Stepaniuk pożegnał się przez radio ze służbami kontroli ruchu lotniczego oraz stanowiskami dowodzenia i naprowadzania w powietrzu. Po raz ostatni opuścił lotnisko Poznań-Krzesiny, z którego wykonywał tak wiele zadań w swojej dotychczasowej służbie.

 

Po wylądowaniu, zakołowaniu i wyłączeniu silników płk Stepaniuk podziękował instruktorowi i technikowi obsługi statku powietrznego oraz pożegnał się z samolotem. Następnie złożył prowadzącemu uroczystość meldunek o wykonaniu ostatniego lotu w lotnictwie wojskowym i dokonał wpisu w osobistym dzienniku lotów.

 

W dalszej części uroczystości płk Stepaniuk podziękował zgromadzonym za przybycie i obecność w tak ważnym dla niego momencie życia. Szczególne słowa podziękowania popłynęły w kierunku rodziny, której wsparcie pomagało mu spokojnie realizować służbę wojskową.

Płk Stepaniuk jest pilotem klasy mistrzowskiej, z nalotem ogólnym na różnych typach samolotów odrzutowych około 2200 godzin, z czego ponad połowę na samolocie F-16. W lotniczej historii Sił Zbrojnych RP zapisał się jako pierwszy polski pilot samolotów F-16.

Źródło: Inspektorat MON ds. Bezpieczeństwa Lotów
comments powered by Disqus