Marcowy Przegląd Lotniczy już w sprzedaży

Przegląd Lotniczy 03/2016

Marcowy Przegląd Lotniczy już w e-kiosku oraz w drodze do prenumeratorów i salonów prasowych.

W marcowym numerze Przeglądu Lotniczego polecamy:

Latający symulator
Pilatus PC-21 to rasowy samolot szkolno-treningowy - szybki i zwinny, pozwala doskonalić i weryfikować umiejętności pilota. Ale to nie wszystko, bo przy świetnych możliwościach akrobacyjnych, PC-21 jest także latającym symulatorem misji bojowych. Samolot wyposażony jest w wirtualne uzbrojenie, a komputer pokładowy ocenia skuteczność ataku. Loty PC-21 nad Alpami relacjonuje Dave Unwin.

Wiosenne zmiany w przestrzeni
Od marca wchodzą w życie zmiany w przestrzeni powietrznej, dotyczące okolic Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury (lotnisko Szczytno-Szymany), stref straży granicznej na wschodniej granicy RP oraz stref spadochronowych. Andrzej Rutkowski wyjaśnia, o czym trzeba będzie pamiętać, latając w tych rejonach.

Po nalot przez Europę
Nalot, konieczny dla doskonalenia lub choćby utrzymania umiejętności, można budować latając wokół własnego lotniska, ale można zamiast tego poznać kawałek świata. Przygotowania z instruktorem u boku są praktyczną i bezpieczną lekcją planowania dalekich tras - dowodzą Szymon Szczepanowski i Łukasz Sikorski, opisując swą wyprawę na Maltę.

Kalkulator E6-B - elementarz pilota
Powszechnie używany i ceniony kalkulator nawigacyjny E6-B to nieco udoskonalona wersja przyrządu, z którym podczas II wojny światowej latały załogi RAF-u i USA AF. Choć jest bardzo prosty w użyciu, opanowanie jego obsługi na podstawie instrukcji może nastręczać kłopotów. W marcowym Przeglądzie Lotniczym Krzysztof Krawcewicz w przystępny sposób krok po kroku wyjaśnia, jak wykonywać na nim obliczenia, porównując jednocześnie trzy najpopularniejsze modele kalkulatorów firm Jeppesen, ASA i Pooley's.

Uprawnienie na klasę - czy wystarczy?
Dlaczego szkolenia różnicowe są istotne i kiedy należy je wykonywać opowiada instruktor samolotowy Janusz Boczoń.

Cessna Caravan - z pozycji człowieka na pace
Fotograf PLAR Andrzej Rutkowski przedstawia kulisy powstawania reportażu lotniczego przy okazji przeszkolenia na turbinową Cessnę Caravan.

Lot specjalny VFR
Magdalena Rekść-Kopyłowicz - informator FIS Olsztyn - przypomina, kiedy i na jakich zasadach można wykonywać loty specjalne VFR.

Captain speaking
W cyklu felietonów Jarosława Czaplickiego, pilota Boeinga 737, w tym miesiącu kapitańska opowieść o wielkich problemach spowodowanych małym przekaźnikiem.

Zeppeliny przyszłości
Czy sterowce - statki powietrzne użytkowane na długo przed samolotami - mają szansę wrócić do łask? Wiele za tym przemawia, a prace nad udoskonaleniem ich konstrukcji wciąż trwają. Michał Setlak przedstawia aktualne ciekawostki z tej dziedziny.

DroneRadar i latasz bezpiecznie
Na rynku pojawiła się polska aplikacja, pozwalająca sprawdzić za pomocą smartfona możliwości latania w dowolnym miejscu w kraju. Czy koegzystencję lotnictwa załogowego z bezzałogowym uczyni bezpieczną? Naszą recenzję droneradar.pl znajdziecie w najnowszym numerze PLAR.

Bogumił - konstruktor Diany
W lutym zmarł Bogumił Bereś - zasłużony konstruktor szybowcowy, twórca doskonałego szybowca wyścigowego SZD-56 Diana. Wspomnieniem o nim dzieli się Wojciech Gorgolewski.

A oprócz tego lotnicze aktualności z kraju i ze świata, artykuł wstępny Redaktora Naczelnego o przygotowaniu do nowego sezonu i felieton Piotra Długiewicza o tym że touch and go to nie do końca dobry pomysł...

Zapraszamy do lektury
Redakcja PLAR

Źródło: PLAR
comments powered by Disqus