Przejdź do treści
Wiosenne kwiatki w śniegu
Źródło artykułu

Gdzie jesteś Wiosno?

Najprostszym wytłumaczeniem dlaczego za oknem jest zimno byłoby stwierdzenie, bo jest zima. Problemem jest fakt, że według kalendarza mamy wiosnę. Inne wytłumaczenie to zwalenie winy na siłę wyższą, którą w tym przypadku jest główna planetarna strefa frontowa. W dużym uproszczeniu rozdziela ona masy powietrza chłodnego i ciepłego, a jej przebieg i związany z tym rozkład układów barycznych odpowiadają za to czy mamy napływ ciepłej czy też chłodnej masy powietrza.

Przez cały marzec i początek kwietnia główna planetarna strefa frontowa odpowiedzialna za kształtowanie pogody w Europie jest przesunięta głęboko na południe kontynentu co skutkuje napływem nad Polskę chłodnej masy powietrza polarnego a okresami również powietrza arktycznego. Jedynym odstępstwem od tej sytuacji synoptycznej był epizod między 11-13 marca gdy głęboki układ niżowy z nad Europy Zachodniej skierował przejściowo do Polski ciepłą i sucha masę powietrza z południa Europy. W tym czasie temperatura w Warszawie przekroczyła 14°C. W pierwszych dniach wiosny (22-24 marca) nad Polskę napłynęło suche powietrze arktyczne, które spowodowało spadek temperatury w środkowej Polsce do – 20°C. Docierające w tym czasie do nas niże z nad zatoki Genueńskiej zawierające ciepłą i wilgotną masę powietrza w zderzeniu z chłodną masą nad Polski powodowały intensywne opady śniegu tak jak miało miejsce w Święta Wielkanocne.

W najbliższych dniach sytuacja synoptyczna nie ulegnie zmiany, nadal będzie dominować zimowa aura z opadami śniegu i śniegu z deszczem oraz temperaturą w dzień od 1°C do 4°C a w nocy i rano od – 1°C do – 4°C.
Pocieszeniem jest fakt, ze wiosnę widać już w prognozach długoterminowych. Od 10 kwietnia nad Atlantykiem rozbudowuję się obszerny i głęboki układ niżowy, który spowoduje napływ ciepłych mas powietrza z południa Europy i Morza Śródziemnomorskiego. Temperatura w dzień podniesie się znacznie powyżej 10°C.

Opracowanie przygotował główny synoptyk certyfikowanego, lotniczego ośrodka meteorologicznego IBCOL Meteo.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony