SkyUp nowa linia niskokosztowa w Porcie Lotniczym Katowice

Port Lotniczy Katowice - widok na płyty lotniska o zachodzie słońca (fot. From The Sky)

W siatce połączeń pyrzowickiego lotniska na sezon „Lato 2021” pojawiło się dodatkowe połączenie do Kijowa-Boryspol, które obsługiwane będzie przez ukraińską niskokosztową linię lotniczą SkyUp. Trasą do stolicy Ukrainy przewoźnik zadebiutuje w Katowice Airport. Inaugurację kierunku, który obsługiwany będzie w każdy wtorek, czwartek i sobotę, zaplanowano na 29 maja 2021 roku.

Połączenia SkyUp do Kijowa-Boryspol to już druga trasa na Ukrainę ogłoszono w ostatnim czasie z pyrzowickiego lotniska. W rozkładzie „Lato 2021” nowy kierunek z Pyrzowic na Ukrainę planuje uruchomić również Wizz Air. Inaugurację trasy do Zaporoża, która obsługiwana będzie w każdy wtorek i sobotę, linia zaplanowała na 30 marca 2021 roku.

„Mając na uwadze pandemię koronawirusa oraz jej negatywny wpływ na aktualną kondycję branży lotniczej, z satysfakcją przyjęliśmy decyzję ukraińskiej linii lotniczej SkyUp o uruchomieniu połączenia z Katowice Airport do Kijowa-Boryspol. W kontekście Ukrainy warto podkreślić, że Pyrzowice były pierwszym polskim lotniskiem regionalnym, z którego niskokosztowa linia lotnicza uruchomiła połączenie na Ukrainę, była to trasa Wizz Air do Kijowa, która wystartowała w styczniu 2009 roku”. – mówi Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA, firmy zarządzającej Katowice Airport.

Obecnie w ramach rozkładu „Lato 2021” w sprzedaży z Pyrzowic dostępnych jest siedem tras na Ukrainę.  Wizz Air oferuje loty do Kijowa-Żulany, Odessy, Lwowa i Zaporoża, Ryanair do Kijowa-Boryspol i Odessy, a SkyUp do Kijowa-Boryspol. Na wspomnianych trasach linie lotnicze planują wykonywać łącznie 19 rejsów tygodniowo, czyli najwięcej w historii na kierunku ukraińskim z Pyrzowic. W minionych latach Ukraina była szybko rosnącym rynkiem lotniczych przewozów pasażerskich z i do Katowice Airport. W 2017 roku pomiędzy Pyrzowicami a ukraińskimi lotniskami linie lotnicze przewiozły 54 tysiące pasażerów, rok później było ich już 100 tysięcy, a w 2019 roku rekordowe 154 tysiące. Wzrost liczby pasażerów przerwała pandemia koronawirusa, ale i tak w kryzysowym 2020 roku na rejsach z oraz na Ukrainę obsłużono w Pyrzowicach 66 tysięcy osób. 

Pyrzowickie lotnisko i SkyUp w skrócie

Katowice Airport należy do grona największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 roku z jego siatki połączeń skorzystało rekordowe 4,84 mln pasażerów. Prognoza na 2020 rok zakładała przewiezienie 5,5 miliona podróżnych. Ostatecznie, ze względu na pandemię koronawirusa, w minionym roku zanotowano 1,44 mln pasażerów. Lotnisko jest krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach cargo.

SkyUp Airlines jest prywatną ukraińską linią lotniczą. Spółka działa na zasadzie modelu hybrydowego, wykonując przewozy czarterowe i niskokosztowe loty regularne. Zaplanowana na lato 2021 siatka lotów regularnych uwzględnia 21 państw i ponad 60 kierunków z Kijowa i regionów. Siatka połączeń obejmie Europę (Włochy, Hiszpanię, Portugalię, Grecję, Francję, Czechy, Szwecję, Danię, Bułgarię, Cypr, Albanię, Turcję, Polskę, Niemcy, Serbię, Holandię, Słowację), Kaukaz (Gruzję, Armenię) i Bliski Wschód (Izrael, Jordanię).

Flota samolotów należących do linii SkyUp składa się z 11 Boeingów 737 średniego zasięgu. Przeciętny wiek maszyn wynosi 12 lat. Spółka sama szkoli swój personel lotniczy. Od marca 2020 roku rozwija również działalność w zakresie transportu cargo.

Według ukraińskiej Administracji Lotnictwa Państwowego, SkyUp jest jedną z pięciu największych linii lotniczych na Ukrainie w segmencie przewozów pasażerskich.

Źródło: GTL
comments powered by Disqus