Przejdź do treści
Źródło artykułu

FAA umożliwi instalację tańszych nadajników ADS-B

Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) opublikowała w Federalnym Rejestrze poprawkę, która w przyszłości umożliwi instalowanie tańszego wyposażenia ADS-B out spełniającego normy certyfikatu TSO (Technical Standard Order).

Ta poprawka to krok, który może pozwolić konstruktorom-amatorom na dostosowanie się do przepisów FAA. Na ich mocy do 2020 r. nadajnik ADS-B out (Automatic Dependant Surveillance-Broadcast/prezentacja sytuacji ruchowej w czasie rzeczywistym), będzie obowiązkowym wyposażeniem samolotów operujących w przestrzeni kontrolowanej

Obecnie, najmniejszy koszt instalacji pojedynczego ADS-B to ok. 5000 dolarów, co stanowi od 15 do 20 proc. całkowitej wartości typowego samolotu lotnictwa ogólnego. Do roku 2020 każdy statek powietrzny lecący w przestrzeni kontrolowanej będzie musiał posiadać nadajnik ADS-B-out w celu identyfikacji i przekazania swojej pozycji.



Ta poprawka to dobry początek, ale jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia - powiedział Doug Macnair, jeden z wiceszefów EAA (Experimental Aircraft Association/Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego). EAA wspiera działania FAA w dążeniu do uzyskania pełnej kompatybilności do 2020 roku, o ile będą przedstawione tańsze alternatywy. Duch innowacji jest mocno zakorzeniony w świecie konstruktorów-amatorów i ta poprawka z pewnością pozwoli branży zainteresować się bardziej opłacalnymi rozwiązaniami, dodał. 

Dawniej, konstruktorzy i właściciele eksperymentalnych statków powietrznych, mieli możliwość instalowania certyfikowanej awioniki, która jednocześnie nie była zalecana przez FAA. Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego chce, by ten precedens został zachowany i dotyczył w przyszłości także instalacji systemów ADS-B.



FAA zwraca uwagę, że nie chciała celowo rzucać pilotom i operatorom statków powietrznych utrudniać życia, nakazując im instalowanie systemów spełniających konkretne standardy jakościowe. W oświadczeniu wyjaśnia, że chodziło o dopuszczanie do eksploatacji sprzętu, który spełniał stawiane przed nim wymagania.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony