Piękno jest w nas

Paulina (fot. Julia Szadek/www.podajdalej.org.pl)

„Piękno jest w nas” to kampania społeczna Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, która od 13 lat wspiera osoby z niepełnosprawnością w zdobywaniu samodzielności życiowej. Wzięły w niej udział kobiety, którym w różny sposób towarzyszy niepełnosprawność. Czasem wprost. Czasem tuż obok. Ale przekaz kampanii jest jeden – aby w człowieku widzieć człowieka, a nie jego wózek lub kule.

Jedną z bohaterek kampanii społecznej "Piękno jest w nas" jest Paulina, która rok po poważnym wypadku zrobiła kurs szybowcowy i zaliczyła ok. 40 lotów.

Piękno jest w Paulinie
Uwielbiała prowadzić wszystko, co miało konie mechaniczne pod maską. Półtora roku po wypadku wzięła udział w kampanii „Piękno jest w nas”, która przełamuje stereotypy w postrzeganiu osób z niepełnosprawnością. Portretu Pauli szukaj od 3 do 10 marca w przestrzeni miejskiej Konina oraz TUTAJ.
 
Kiedyś
Uśmiechnięta, energiczna, kochała samochody, motocykle i quady. Pracowała jako przedstawiciel handlowy i to jej sprawiało wielką satysfakcję. Lubiła kontakt z ludźmi, była świetnym sprzedawcą i spędzała wiele godzin za kółkiem.

Feralny dzień
W sierpniu 2015 roku oddała kierownicę swojemu partnerowi w drodze do Mrągowa. Mieli wypocząć. Nie dojechali. Podróż skończyła się na jednej z krętych, mazurskich dróg. Paula z niedowładem lewej części ciała i problemami neurologicznymi do dziś walczy z bólem nie do opisania. To cud, że nie jeździ na wózku. Utyka, ale chodzi sama.

Nowa Paula
Nie chciała litości i zapewnień, że wszystko będzie dobrze. Nie zadawała sobie pytania: dlaczego ja? Rozchwiana emocjonalnie i płaczliwa nie poznawała i nie rozumiała samej siebie… Bliscy mieli zakaz rozmawiania z Paulą o wypadku. Ze swojego życia wykluczyła tych litościwych i wyręczających.

Lekarstwo na ból
Rok po wypadku znalazła lekarstwo na ból. Trafiła do Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, gdzie zrobiła kurs szybowcowy dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Zaliczyła ok. 40 lotów, w tym dwa kiedy samodzielnie wykonała start, przelot po kręgu i lądowanie. Za każdym razem, gdy wzbijała się w górę ból znikał. Poznała świetnych ludzi i ich bagaże doświadczeń. To był impuls, aby wyjść ze swojej skorupki.

Czworonożny rehabilitant
W powrocie do aktywności i do ludzi, których bardzo jej brakowało, pomaga czworonożny przyjaciel. Paco – buldog francuski towarzyszy Paulinie od października 2015 r.
To mój mały rehabilitant i podróżnik. Lubiany przez wszystkich. To ukochana przyssawka, która nie odstępuje Pańci na krok – podkreśla z uśmiechem.


W 2016 roku Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ realizowała II edycję projektu pn. "ROZWIŃ SKRZYDŁA". Podsumowanie realizacji tego projektu można zobaczyć TUTAJ.

Źródło: Fundacja PODAJ DALEJ
comments powered by Disqus