"Concorde – niedościgły" – dziś na kanale FokusTV

Concorde (fot. fokus.tv)

Dziś o godzinie 22:55 na kanale FokusTV fani lotnictwa będą mogli zobaczyć pasjonującą opowieść o niezwykłym modelu samolotu, który do dziś fascynuje miłośników lotnictwa.

Concorde zachwycał swoim wyglądem i możliwościami, a wykorzystana przez niego technologia była rewolucyjna. W ciągu 37 lat służby Concorde stał się ikoną lotnictwa, samolotem uwielbianym przez tłumy, maszyną która latała najwyżej i najszybciej.

Pierwszy lot z pasażerami odbył się 21 stycznia 1976 roku, wówczas jedna maszyna kosztowała 23 miliony funtów. Latający z prędkością do 2 270 km/h na wysokości 56 tys. stóp Concorde był spełnieniem marzeń o szybkim pokonywaniu dalekich tras – lot nad Atlantykiem trwał tylko 3,5 godziny.

Na samolocie Concorde ustanowiono wiele rekordów. Najszybszy lot transatlantycki z londyńskiego Heathrow do nowojorskiego JFK miał miejsce 7 lutego 1996 i został wykonany przez brytyjski egzemplarz o oznaczeniu G-BOAD w czasie 2 godzin 52 minut i 59 sekund od oderwania się z płyty lotniska, do momentu przyziemienia. Concorde ustanowił również inne rekordy, włączając w to oficjalne światowe rekordy szybkości FAI „Westbound Around the World” i „Eastbound Around the World”. W dniach 12 i 13 października 1992 roku dla upamiętnienia 500 rocznicy odkrycia Nowego Świata przez Kolumba, amerykańska firma Concorde Spirit Tours wyczarterowało Concorde'a Air France o oznaczeniu F-BTSD i okrążyła świat w 32 godziny 49 minut i 3 sekundy na trasie o początku w Lizbonie, a następnie międzylądowaniu w Santo Domingo, Acapulco, Honolulu, Guam, Bangkoku i Bahrajnie.

Dzięki swej symbolicznej funkcji w świadomości społecznej Concorde był chętnie wykorzystywany do okazjonalnych przelotów podczas świąt narodowych, większych pokazów lotniczych oraz innych wydarzeń szczególnej wagi, często w towarzystwie grupy akrobacyjnej Red Arrows.

Concorde do dziś pozostaje jedynym komercyjnym samolotem naddźwiękowym. Z Concordem wiąże się wiele ciekawostek, dzięki którym stał się legendą i ikoną lotnictwa. W filmie zaprezentowane są rozwiązania techniczne, które zadecydowały o wyjątkowości tego projektu.

Zapraszamy fanów lotnictwa do obejrzenia filmu "Concorde – niedościgły" – czwartek, 6.12.2018 r.,  godz. 22:55 w FOKUS TV

Źródło: FokusTV
comments powered by Disqus