Przejdź do treści
Spirit of Innovation, fot. flyingmag
Źródło artykułu

Spirit of Innovation najszybszym na świecie samolotem z całkowicie elektrycznym napędem

Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI) potwierdziła, że eksperymentalny Spirit of Innovation firmy Rolls-Royce pobił dwa światowe rekordy prędkości. Spółka ogłosiła w czwartek, że FAI, szwajcarska organizacja, która kontroluje i certyfikuje światowe rekordy lotnicze i astronautyczne — zweryfikowała dwa rekordy ustanowione przez samolot w listopadzie ubiegłego roku: 

  • Maksymalna prędkość na 3 kilometrach: 555,9 km/h (345,4 mph - 300,1 węzła), czyli o 213,04 km/h (132 mil/h - 114,7 węzła) więcej niż poprzedni rekord ustanowiony w 2017 r. przez samolot akrobacyjny Extra 330 LE firmy Siemens eAircraft
  • Maksymalna prędkość na 15 km: 532,1 km/h (330 mph - 286,7 węzła) — to o 292,8 km/h (182 mph - 158,1 węzła) więcej niż wynosił poprzedni rekord
  • Konstrukcja osiągnęła również maksymalną prędkość 623 km/h (387,4 mil/h - 336,6 węzła)

Rolls-Royce poinformował, że elektryczny układ napędowy samolotu o mocy 400 kW, obejmujący 6 tys. ogniw baterii, jest „najbardziej wydajnym pakietem akumulatorów napędowych, jaki kiedykolwiek zbudowano w lotnictwie”. Po locie wykonanym 16 listopada 2021 r., pilot testowy Spirit of Innovation, Phill O’Dell, powiedział, że to najważniejszy moment w jego karierze i niesamowite osiągnięcie całego zespołu.

Samolot został opracowany w ramach projektu Rolls-Royce Acceleating the Electrification of Flight, finansowanego przez Aerospace Technology Institute, we współpracy z Department for Business, Energy and Industrial Strategy and Innovate UK. Jego producent twierdzi, że zaawansowana technologia Spirit of Innovation ma potencjalne zastosowania na wschodzącym rynku miejskiej mobilności lotniczej, którego celem jest rozwój platform transportu lotniczego o zerowej emisji.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony