Firma Daher zaprezentowała model TBM 930

TBM 930

Firma Daher ponownie zaskoczyła świat lotniczy, ogłaszając w zeszłym tygodniu wprowadzenie na rynek nowego jednosilnikowego turbośmigłowego samolotu, który posiada już certyfikaty FAA i EASA. Model TBM 930 został zaprezentowany podczas konferencji prasowej na targach Sun 'n Fun w Lakeland na Florydzie.

Konstrukcja ta jest zmodernizowaną wersją niedawno wprowadzonego do sprzedaży TBM 900 i jest wyposażona w awionikę Garmin G3000, obejmującą trzy 12-calowe wyświetlacze oraz dwa dotykowe monitory. Jedną z funkcji G3000 jest generowanie krótkich ostrzeżeń głosowych, takich jak "gear", "stall" czy "use oxygen mask".

Wersje 900 oraz 930 będą produkowane jednocześnie, a w stosunku do poprzedników oba modele mają zmodernizowane wnętrze i przeprojektowane fotele. TBM 900 posiada nad TBM 930 jednak jedną przewagę, którą jest Garmin Flight Stream 210, umożliwiający przesyłanie informacji z iPada do aplikacji Garmin Pilot na tablet za pośrednictwem Bluetooth.


Oba modele wyposażone są w to co Daher nazywa e-copilot, tj. wskaźnik Safe Flight angle-of-attack (AOA), systemy USP (Under Speed Protection) oraz ESP (Electronic Stabilization and Protection System). Wszystkie one pomagają pilotowi utrzymać stabilny lot i zapobiegają przeciągnięciom. Autopilot zawiera również awaryjny tryb zniżania, który automatycznie sprowadza samolot na wysokość 15 tys. stóp w przypadku utraty hermetyzacji i braku reakcji pilota.

Źródło: flyingmag.com
comments powered by Disqus