Pierwsze egzemplarze Citation Latitude trafiły do odbiorców

Cessna Citation Latitude

W ostatnich dniach koncern Cessna przekazał odbiorcom pierwsze odrzutowce biznesowe Citation Latitude. Dostawy miały miejsce niecałe trzy miesiące po tym, jak samolot ten otrzymał certyfikat typu Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA).

Jednym z pierwszych operatorów tego dwusilnikowego biznes jeta, została firma Aircraft Management Group z Pittsburgha w Pensylwanii. Citation Latitude rozpoczyna teraz 28-dniowe tour po 39 lotniskach USA, a niebawem zostanie zademonstrowany również w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Azji.

Projekt Citation Latitude został opracowany w 2011 r. jako konkurencja dla Embraera Legacy 500, który wszedł do służby pod koniec ubiegłego roku. Samolot napędzany jest przez dwa silniki Pratt & Whitney Canada PW306D1 i jest jednym z dziewięciu w rodzinie Citation, plasując się pomiędzy super-lekkim modelem XLS+, a średniej wielkości Sovereign +.

Citation Latitude posiada długość 18,97 m, wysokość 6,38 m i rozpiętość 22,05 m. Może wykonywać loty z prędkościami dochodzącymi do 826 km/h na wysokości FL450 (13,716 m). Aktualny zasięg samolotu to ok 5 tys. km. Zaprojektowany dla dwuosobowej załogi i ośmiu pasażerów samolot będzie mógł również korzystać z krótszego niż wcześniej zakładanego pasa startowego, którego obecna minimalna długość to 1 118 m. 
 

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus