Falcon 7X może operować z najwyżej położonych lotnisk na świecie

Falcon 7X

Falcon 7X firmy Dassault może w najbliższym czasie stać się pierwszym klasycznym odrzutowcem biznesowym, który uzyska zezwolenie na prowadzenie operacji z najwyższej położonych lotnisk komunikacyjnych na świecie. Fakt ten potwierdziły zakończone w tym miesiącu, dwutygodniowe testy w locie na lotnisku Daocheng Yading w chińskiej prowincji Syczuan.

Producent samolotu ma nadzieję otrzymać certyfikat chińskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAAC) na początku przyszłego roku, co umożliwi mu operowanie z lotniska w zachodnich Chinach, które znajduje się na wysokości prawie 14500 stóp. Przedstawiciele firmy Dassault wierzą, że mimo krytycznych opinii, otwarte rok temu lotnisko Daocheng może stać się popularnym i ciekawym celem podróży.

Jak twierdzą, „W ostatnich latach Chiny stały się jednym z największych rynków dla lotnictwa korporacyjnego, a rodzina biznes jetów Falcon z 7X na czele wiedzie na tym rynku zdecydowany prym. W Państwie Środka jest obecnie użytkowanych prawie 30 samolotów tego typu, co czyni ten kraj drugim po USA największym rynkiem dla tych trzysilnikowych maszyn dalekiego zasięgu".

Testy na lotnisku Daocheng rozpoczęły się 25 sierpnia. Wcześniej jednak CAAC ze swoim pilotem za sterami przeprowadził serię wstępnych lotów, które odbyły się na lotnisku Jiuzhai Huanglong w prowincji Syczuan (elewacja 11300 stóp).

Po lądowaniu na lotnisku Daocheng, 7X wykonał rozruch silnika z pomocniczej jednostki mocy (APU), a następnie starty i lądowania, w tym niektóre z symulowaną awarią silnika. Według przedstawicieli firmy Dassault, próby były pierwszym testem na terytorium Chin samolotu zarejestrowanego w innym kraju. Z tego też powodu, X7 będzie pierwszą konstrukcją, która otrzyma certyfikat wydany wspólnie przez CAAC i EASA.

Źródło: FlightGlobal
comments powered by Disqus