Przejdź do treści
Źródło artykułu

„IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)" – Zaproszenie na spotkanie autorskie

Zbliża się do końca rok 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchodziliśmy w tym roku co najmniej setkę różnych mniej i bardziej lotniczych kolejnych „setnych rocznic”, ale czy znamy tak naprawdę historię, w jaki sposób lotnicy polscy przyczynili się do odzyskania i utrzymania Niepodległości?

Jedną z najbardziej zasłużonych lotniczych jednostek lotniczych tego okresu była sformowana wiosną 1919 roku IV Eskadra Wielkopolska – późniejsza 15 Eskadra Myśliwska. Pomiędzy majem, a październikiem 1920 roku jej lotnicy wykonali ponad 230 lotów bojowych, przeprowadzając m.in. spektakularne ataki szturmowe na bolszewickie pociągi pancerne, szwadrony nacierającej kawalerii oraz stanowiska ogniowe artylerii.

Książka „IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)" w najdrobniejszych detalach przedstawia dzieje eskadry od momentu utworzenia do chwili jej włączenia w skład 3. Pułku Lotniczego, w sierpniu 1921 roku. Barwne opisy, przygotowane z wykorzystaniem licznych fragmentów raportów i relacji bohaterskich lotników, zostały zilustrowane ponad 100 unikatowymi fotografiami, ukazującymi zarówno wykorzystywane w jednostce samoloty (w tym znakomite niemieckie myśliwce typu Fokker D.VII), jak i życie codzienne jej personelu.

Zapraszamy na spotkanie z ks. Robertem Kulczyńskim, pod którego redakcją powstała ta książka, będzie można obejrzeć wspaniałe kolorowe sylwetki samolotów wykonane przez Arkadiusza Wróbla.
Na spotkaniu będzie można zakupić książkę „IV Eskadra Wielkopolska (15. Eskadra Myśliwska)” uzyskać autograf, a przede wszystkim usłyszeć wspaniałą i obecnie zapomnianą obecnie historię ludzi, maszyn i ich walki o Niepodległość Polski oraz spotkać pasjonatów historii polskiego lotnictwa.

Gorąco zapraszam na jedyne w swoim rodzaju spotkanie z książką lotniczą! To ostatnia okazja w roku 100-lecia biało-czrwonej szachownicy aby posłuchać o lotnictwie bezpośrednio od samego autora ks. Roberta Kulczyńskiego i wydawcy Roberta Gretzyngiera z Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego. Spotkanie poprowadzi Marek Rogusz – historyk lotniczy i autor książek o PZL P11. Będzie ciekawie bo spotkają się tu najwięksi pasjonaci lotnictwa i mam nadzieję, że wpadnie (jak zawsze) ktoś mocno oderwany od ziemi – zachęca Filip Idzikowski, twórca projektu "Niebo bez granic".

Spotkanie autorskie z redaktorem książki ks. Robertem Kulczyńskim odbędzie się 28 grudnia 2018 r. o godz. 17:30 w siedzibie Nieba bez granic, na Skoczni Mokotów w Warszawie, przy ul. Czerniowieckiej 3.

Serdecznie zapraszamy!

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony