Spektakularne umiejętności pilotów na Helicopter World Cup 2019 – wyniki

W dniach 19-22 września 2019 r. na lotnisku w Łososinie Dolnej (EPNL) odbyła się finałowa runda Helicopter World Cup 2019. Widzowie byli świadkami niesamowitych umiejętności nawigacyjnych i kontrolnych ze strony międzynarodowych załóg na czwartym i ostatnim etapie tych zawodów.

Łącznie 14 załóg z Czech, Polski, Rosji i Ukrainy, latających helikopterami R-44 i Mi-2, uczestniczyło w końcowym etapie rywalizacji.

W dwóch klasach – Masters i General – drużyny pilotów i nawigatorów ścigały się w dwóch różnych konkurencjach:

• "Slalom równoległy" – piloci startują z pustym pojemnikiem na wodę umocowanym na końcu trzymetrowej liny trzymanej przez operatora wychylonego przez drzwi na śmigłowcu, następnie załoga musi nabrać wodę do pojemnika z beczki z wydłużeniem liny do 5 metrów (pilot zwiększa wysokość), przelot z manewrami śmigłowcem z pojemnikiem wypełnionym wodą pomiędzy dziesięcioma bramkami (bramki o szerokości 1 m) w odpowiedniej kolejności, wydłużenie liny do 11 m w czasie lotu i umieszczenie pojemnika na blacie stołu o powierzchni 1 m².

• "Fender równoległy" – Fender to nic innego jak odbojnik do łodzi dociążony do regulaminowej wagi 8 kg podwieszony do 8 metrowej liny zakończonej trapezowym uchwytem. Odbojnik należy umieścić w odpowiedniej sekwencji do trzech beczek rozstawionych w ograniczonym terenie wydłużając kolejno linę od 4 do 8 metrów.

Maria Muś i Jakub Malec (fot. N.Sotnikova/fai.org)

Zawody w klasie General

Rosyjski duet Andreyi Baraev i Vadim Sazonov, którzy zajęli drugie miejsce w obu kategoriach, ostatecznie zdobyli pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Na drugim miejscu uplasowali się Vladyslav Musiienko i Igor Sokolov z Ukrainy. Z kolei trzecie miejsce zajęła kobieca załoga w składzie Elena Prokofyeva i Diana Riiazowa z Rosji.

Puchar narodowy odzwierciedlał dwa pierwsze miejsca, a czeska załoga Jaroslav Holub i Jakub Horacek zajęli trzecie miejsce.

Zawody w klasie Masters

Trzy najlepsze ekipy mistrzów zajęły dokładnie takie same pozycje na podium jak w HWC 2018!

W Pucharze Narodowym złoto zdobył duet Yablokov Yury i Konstantin Podoinitsyn, srebro  Mikita Laptseu i Vladzislau Kurs z Białorusi, a brąz bracia Marcin i Michał Szamborski, którzy wygrali klasę generalną w 2018 r.

Uczestnicy czwartego etapu HWC 2019 w Polsce (fot. N.Sotnikova/fai.org)

Zawody HWC 2019 zorganizowało Stowarzyszenie Lotnicze „Helisport” i Aeroklub Podhalański wraz z CIG FAI, a widzowie mogli też podziwiać pokazy lotów w stylu dowolnym wykonywanych na śmigłowcu Bo-105 przez Marię Muś, członka Polskiej Kadry Narodowej i mistrza freestyle'u Garry Georkova z Rosji, który latał zmodernizowanym Mi-2 z nowymi silnikami.