Cztery śmigłowce poszukiwawczo-ratownicze EC725 dla Królewskich Sił Powietrznych Tajlandii

EC 725

Eurocopter podpisał z Królewskimi Siłami Powietrznymi Tajlandii kontrakt na dostawę czterech śmigłowców EC725 w konfiguracji poszukiwawczo-ratowniczej. Sygnatariuszami umowy byli marszałek lotnictwa Paiboon Singhamat, reprezentujący Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii i Lambert Olivier, wiceprezes Eurocoptera ds. sprzedaży i relacji z klientami.

„Najnowsze porozumienie podkreśla rolę rodziny naszych EC725 / EC225 jako śmigłowców wybieranych m.in. przez kraje Azji do misji poszukiwawczo-ratowniczych” – powiedział Lambert. „To oznacza też nowy krok Eurocoptera w kierunku zacieśnienia więzi z Tajlandią, ponieważ kraj ten zamierza zrealizować programy modernizacyjne floty swoich wiropłatów.”

Dostawy EC725, dwusilnikowego śmigłowca taktycznego wywodzącego się z rodziny sprawdzonych wiropłatów Eurocopter Cougar, będą zrealizowane w 2015.

”Kontrakt na EC725 znacznie poprawi zdolności Królewskich Sił Powietrznych Tajlandii, dając nam dodatkowy zasięg i skuteczność podczas wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych" – stwierdził marszałek lotnictwa Singhamat Paiboon, Przewodniczący Komitetu ds. Zakupów.

Rodzina dwusilnikowych śmigłowców EC725 / EC225 wyposażona jest w wysokiej klasy urządzenia do nawigacji i misji, w tym unikatowego cyfrowego czteroosiowego pilota automatycznego. Oferujący doskonałą autonomię lotu, wiropłat ten jest także świetnie przystosowany do transportu taktycznego, dzięki przestronnej kabinie mieszczącej 25 osób. W efekcie wersja wojskowa – EC725 i jego wariant EC225 do zadań cywilnych i utrzymywania porządku publicznego stały się standardem dla cywilnych i wojskowych misji poszukiwawczo-ratowniczych, przewozu osób na platformy wiertnicze i transportu pasażerskiego na całym świecie.

Eurocopter jest już dostawcą śmigłowców dla Tajlandii, przeznaczonych do zadań wojskowych i porządku publicznego, które zostały wybrane przez Królewskie wojska lądowe Tajlandii i Królewską Policję.


Informacje o Królewskich Siłach Powietrznych Tajlandii
Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii (RTAF) powstały w 1913. Są jednymi z najwcześniej utworzonych sił powietrznych w Azji. Pierwsi lotnicy z Tajlandii zostali przeszkoleni we Francji pomiędzy 1912 r. a 1913 r. Aktualnie w Królewskich Siłach Powietrznych Tajlandii służy około 45 000 żołnierzy, podlegających rozkazom marszałka lotnictwa Subhawong Itthaporn. Królewskie Siły Powietrzne Tajlandii mają Kwaterę Główną w bazie lotniczej Don Luang w Bangkoku i posiadają kilka nowoczesnych baz, z których prowadzą operacje porządku publicznego, transportowe i szkoleniowe.


Informacje o firmie Eurocopter
Francusko-niemiecko-hiszpańska Grupa Eurocopter powstała w 1992 r. i jest częścią EADS – światowego lidera w sektorze usług lotniczych i zbrojeniowych. Grupa Eurocopter zatrudnia ok. 20 000 pracowników. W 2011 r. firma umocniła się na pierwszej pozycji wśród producentów śmigłowców dzięki obrotom w wysokości 5,4 mld euro, zamówieniom na 457 nowych wiropłatów i 43-procentowym udziale w rynku maszyn dla odbiorców cywilnych i organizacji publicznych. Łącznie śmigłowce grupy stanowią 33 procent światowej floty śmigłowców cywilnych i organizacji publicznych. Eurocopter szczyci się obecnością na wielu międzynarodowych rynkach – filie i partnerstwa firmy powstały w 21 krajach. Sieć centrów serwisowych, placówek szkoleniowych, dystrybutorów i certyfikowanych agentów firmy odpowiada za wsparcie udzielane ok. 2 900 klientom. Obecnie w służbie znajduje się ponad 11 300 śmigłowców Eurocopter, które latają w 149 krajach. Eurocopter oferuje najszerszą gamę cywilnych i wojskowych śmigłowców, a bezpieczeństwo jest nadrzędną wartością prowadzonej działalności.

Źródło: eurocopter
comments powered by Disqus

Komentarze

Jest to bardzo nowoczesny śmigłowiec i zapewne spełniłby wymagania nakładane przez Wojsko Polskie w zakresie reallizacji zadań SAR. Przed wojskowymi specjalistami stoi bardzo poważne wyzwanie dotyczące wyboru śmigłowca obawiam się tylko czy to nie będzie aby wybór polityczny.