Enter Air: Rekordowy sezon Lato 2018

B738 należący do linii Enter Air

Enter Air, największa prywatna linia lotnicza działająca w Polsce, opublikowała raport okresowy za I-III kw. 2018 roku.

Pierwsze trzy kwartały roku, a szczególnie sezon Lato 2018 były dla nas bardzo udane. Sukces był zasługą optymalnego przygotowania programu handlowo-operacyjnego oraz sprawnej realizacji, dzięki czemu wykonaliśmy więcej lotów niż przed rokiem. Wyniki są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Zwiększyliśmy zarówno przychody jak i zysk na poziomie operacyjnym oraz netto pomimo wyższych kosztów paliwa, wyższych kosztów załóg oraz negatywnych różnic kursowych – mówi Grzegorz Polaniecki, członek zarządu Enter Air.

Pracujemy już nad kolejnym rokiem. Popyt na nasze usługi zgłaszany przez biura podróży w całej Europie jest bardzo duży. Niedobór podaży usług przewozowych jest między innymi spowodowany wypadnięciem z rynku kilku naszych konkurentów. Ale nie zmieniamy naszego podejścia i kontraktujemy loty tylko z najbardziej stabilnymi partnerami. Warunki rynkowe są dla nas sprzyjające i pozwalają nam na przyśpieszenie tempa wzrostu w przyszłym roku. Nowe możliwości dadzą nam też samoloty Boeing 737 MAX 8, które sprowadzamy w najbliższych tygodniach – dodaje.

Wyniki finansowe Grupy Enter Air za I-III kwartał 2018 r.

W pierwszych dziewięciu miesiącach 2018 r. Enter Air osiągnął 1,06 mld zł przychodów ze sprzedaży.  Oznacza to wzrost o ponad 37%, który możliwy był dzięki dobrze zaplanowanemu programowi handlowemu. Zysk operacyjny wzrósł o 54,9% do 122,8 mln zł, a EBITDA Grupy wyniosła 149,8 mln zł i była wyższa o 51,9 % r/r. Przewoźnik wypracował w trzech kwartałach zysk netto na poziomie 78,6  mln zł, czyli o 16,7% więcej niż w analogicznym okresie 2017 r.

Enter Air ma podpisane długoterminowe umowy z największymi biurami podróży w Polsce: TUI Poland, Rainbow Tours, Itaka Holdings, a we wrześniu zawarta została umowa charteru z biurem podróży Coral Travel Poland, której szacunkowa wartość to ponad 100,6 mln PLN. Łączna wartość umów podpisanych przez przewoźnika na rynku polskim i za granicą, ma wartość ponad 1 mld PLN. Enter Air oczekuje, że rozmowy prowadzone z touroperatorami zakończą się podpisaniem kolejnych umów w najbliższym czasie.

Pod koniec listopada flota Enter Air powiększyła się o Boeinga 737-800, który będzie wykorzystywany przez 5 lat na zasadzie leasingu operacyjnego. Aktualnie przewoźnik posiada 19 samolotów typu 737-800, a w najbliższych dniach do floty dołączy pierwszy samolot Boeing 737 MAX 8, który rozpocznie regularne loty w barwach Enter Air w grudniu 2018 r. Montaż drugiego samolotu tego typu jest finalizowany przez Boeing’a i będzie on gotowy do odbioru w ciągu kilku tygodni. Łącznie Enter ma zamówionych 6 samolotów 737 MAX 8.

W listopadzie 2018 r. podpisała z bankiem DVB umowę finansowania dwóch pierwszych Boeingów 737 MAX 8. Umowa została podpisana na 6 lat, a łączna kwota finansowania leasingowego dla dwóch samolotów wynosi około 374 mln PLN wraz z odsetkami. W związku z pozyskaniem finansowania nowych samolotów Enter Air złożył do KNF wniosek o zawieszenie postępowania w sprawie zatwierdzenia prospektu dotyczącego planowanej emisji akcji.

Źródło: Enter Air
comments powered by Disqus