Przejdź do treści
Marian Zapart (fot. Marian Zapart/FB)
Źródło artykułu

Zmarł Marian Zapart – znany kielecki spadochroniarz

W dniu 13 stycznia 2022 r., przeżywszy 77 lat, zmarł Marian Zapart – legendarny kielecki spadochroniarz.

Marian Zapart urodził się 25 sierpnia 1944 r. W 1970 ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej, z zawodu był projektantem mostów i dróg. Zaprojektował molo na kieleckim zalewie.

Skoki w przestworza oddawał przez 59 lat. Pierwszy, z wysokości ok. 800 m, wykonał 18 czerwca 1961 roku na lotnisku w podkieleckim Masłowie z dwupłatowego samolotu CSS-13, za którego sterami siedział Kazimierz Pela. Do tego pierwszego skoku 17-letniego wtedy Mariana szkoliła instruktorka Pani Leokadia – żona Kazimierza Peli.

Marian Zapart zdobył "Błękitną wstęgę Odry", w krajowej konkurencji skoków spadochronowych na celność lądowania. Każdy Dzień Dziecka obchodzi uroczyście skokiem na dziedziniec któregoś z domów dziecka, bo wychowywał się w sierocińcach. Znany był z sumiastych, wypielęgnowanych wąsów.

Informację o tym, że odszedł Marian Zapart podała "Grupa Kielce na przestrzeni lat". Wśród komentarzy pojawiły się takie:

Stanisław Dudzic: "Mariana znałem od dzieciństwa w Zagnańsku, ze Szkoły Podstawowej. Po latach wiele razy byłem pilotem skoków spadochronowych…"

Jacek Stolicki: "Dziękuję instruktorze. Dzięki Pana poświęceniu i wiary we mnie, choć nie zawsze byłem grzeczny, przekroczyłem próg 2000 skoków i dostałem się do szkoły orląt. Bez Pana zaangażowania w "tamtych" latach z takimi młodziakami jak ja, by się nie udało. Prawdziwy pedagog…"

Marian Zapart został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Cedzynie.

Więcej informacji na stronie www.echodnia.eu

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony