Przejdź do treści
Zawody balonowe na zamknięcie sezonu modelarskiego w Mielcu (fot. e-mielec24.pl)
Źródło artykułu

Zawody balonowe na zamknięcie sezonu modelarskiego w Mielcu

Spółdzielczy Dom Kultury Mieleckiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Mielcu - wspólnie z SKF ODEK zaprasza wszystkich miłośników lotnictwa i modelarstwa lotniczego na: „Otwarte Mistrzostwa SKF ODEK balonów z bibułki na ogrzane powietrze”.

Rozegranie zawodów zaplanowano na 5 grudnia 2015 r. (sobota) – na terenach MOSiR za Hotelem Polskim. Początek imprezy o godzinie 14: 00. Jeśli jednak okaże się, iż aura nie dopisze to znaczy będzie wiało lub będzie padać deszcz lub śnieg wówczas zawody przeniesione zostaną na 6 grudnia 2015 r. (niedziela) na godzinę 14:00.

Historia lotów balonów wykonanych z bibułki na ogrzane powietrze sięga 1762 roku kiedy to bracia Śniadeccy w Krakowie po raz pierwszy wypuścili balon ogrzany ciepłem z ogniska. Zawody w Mielcu są nawiązaniem do tego wydarzenia.

W części konkursowej zawodów komisja składająca się z trzech osób będzie brała pod uwagę przede wszystkim długość lotu balonu – czas jego unoszenia się w powietrzu. Każdy zawodnik będzie mógł dwukrotnie wypuścić balon, a do klasyfikacji będzie brany najlepszy uzyskany wynik. Każdy startujący w zawodach mały modelarz wykonał samodzielnie balon w zapoznaniu z podstawowymi prawami fizyki. Zawody takie zawsze organizowane są w zimie ponieważ akurat na czas przelotu balonu wpływa wysoka różnica temperatur. W zimie wypór powietrza jest największy i co za tym idzie balon uzyskuje najlepszy czas lotu.

Dla najlepszych zawodników organizatorzy przewidzieli nagrody ufundowane przez SKF ODEK i Gminę Miejską Mielec i Mielecką Spółdzielnię Mieszkaniową w Mielcu . Serdecznie wszystkich zapraszamy.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony