Nowe skrzydło – Snake 1.2

Snake 1.2 w palecie czterech żywiołów (fot. dudek.eu)

Firma Dudek Paragliders poinformowała o opracowaniu nowego skrzydła – Snake 1.2.

Snake 1.2 to odświeżona wersja pierwszego modelu Snake, bazująca na jego ogromnych możliwościach (idących w parze ze sporym, jak na skrzydło wyczynowe, marginesem bezpieczeństwa), z wdrożonymi niektórymi rozwiązaniami zapożyczonymi od Snake XX. Są to przede wszystkim bardzo sprawnie działające mechanizmy taśm nośnych i efektywne metody rozkładu naprężeń czaszy, związane z najnowszymi technologiami szycia.

Producenci na nowo zaprojektowali kolorystykę w palecie czterech żywiołów (inspirując się poprzednikiem). Tkaninę Dominico zastąpiono Porcherem i zmieniono kolory linek (wg standardów PMA). Podstawowe parametry skrzydła nie zmieniły się.

Pomysł na lifting Snake narodził się w wyniku spostrzeżeń i potrzeb pilotów, którzy oceniając Snake XX jako bezkompromisowe skrzydło do wygrywania zawodów slalomowych zauważali potrzebę stałej koncentracji przy jego pilotażu i niezbyt duży margines bezpieczeństwa. Dla mniej ambitnych celów, dynamicznej zabawy w powietrzu i szybkich przelotów woleliby poprzedniego Snake, gdyby tylko... i tu następowała lista życzeń, które firma Dudek Paragliders ma nadzieję zrealizował konstruktor w Snake 1.2.

Snake 1.2 to bezpieczne skrzydło dla już doświadczonych pilotów, którzy chcą latać aktywnie dla przyjemności, lubią dynamiczne manewry i znaczne zmiany prędkości. Także dla pilotów rozpoczynających przygodę w konkurencjach slalomowych, gdyż Snake 1.2 niejako przy okazji staje się niezbędnym skrzydłem przejściowym w drodze do pilotażu Snake XX.

Snake 1.2 jest standardowo wyposażony w sterowanie 2D i PA system (Power Attack system, zwany też systemem Paapa Kolara).

Przy wydłużeniu 5,8 skrzydło posiada stosunkowo niewiele, bo 58 komór, dzięki czemu szybko się napełnia i wyrównuje ciśnienie wewnętrzne. Krawędź natarcia usztywniana jest syntetycznymi rdzeniami (Flexi Edge Technology), które w znaczący sposób poprawiają jakość startu oraz chronią przed deformacją podczas lotu z dużymi prędkościami.

Skrzydło ma olinowanie SL (większość linek w oplocie, tylko nieliczne przy czaszy są bezoplotowe).

System sterowniczy 2D jest bardzo dobrze znany naszym pilotom sportowym, którzy mogli z niego korzystać w naszych dotychczasowych konstrukcjach PPG. Składa się on z dwóch głównych linek sterowniczych wychodzących z uchwytu sterowniczego, tj. linki wewnętrznej przechodzącej przez bloczek sterowniczy i oddziałującej na 2/3 centralnej części krawędzi spływu i zewnętrznej przymocowanej do 1/3 zewnętrznej części sterówek nie przechodzącej przez bloczek.

Chociaż Snake został skonstruowany tak, by zachował właściwości konwencjonalnej paralotni, użycie samostatecznego profilu dodaje do nich kilka nowych cech. Przede wszystkim samostateczny profil oznacza, że stabilność skrzydła nie jest już zapewniana wyłącznie przez pilota. Zachowuje ono stałe pochylenie, a wznosząc się i opadając podczas przechodzenia przez noszenia lub turbulencje nie zmienia swojego położenia nad głową pilota i nie wymaga jego ingerencji.

System trymerów i speeda pozwala na zmianę kąta natarcia i podniesienie tylnej części skrzydła, przez co jego rzutowana powierzchnia i cięciwa zmniejsza się o ok. 15%. Zwiększa to obciążenie powierzchni paralotni i jej prędkość. Na zwiększenie stateczności podłużnej wpływa również przesunięcie środka parcia do przodu. Taka zmiana obciążeń daje Snake’owi 1.2  odporność na podwinięcia i zwiększa jego rzutowane wydłużenie, dzięki czemu pilot może cieszyć się dużo lepszymi osiągami w locie, szczególnie przy dużych prędkościach.

Mniejsza samostateczność Snake’a w pozycji zamkniętych trymerów, w pewnej części jest rekompensowana przez jego mniejszy rozmiar w stosunku do maksymalnej masy startowej, co wiąże się ze wzrostem współczynnika obciążenia powierzchni.

Snake 1.2 produkowany jest w całości w Europie, w polskiej fabryce, dzięki czemu firma Dudek Paragliders jest w stanie od samego początku do końca kontrolować jego skomplikowany proces produkcyjny (Laser technology).

Więcej informacji na stronie www.dudek.eu

Źródło: Dudek Paragliders
comments powered by Disqus