A2A nad litewskim niebem

Piloci i fotografowie przy samolocie C-27 Spartan (fot. do.wp.mil.pl)

W dniach 18–20 marca bieżącego roku wykonano pierwszy raz sesję fotograficzną w powietrzu (A2A) przy udziale polskich samolotów wielozadaniowych F-16 nad terytorium Republiki Litewskiej.

W przedsięwzięciu wzięły udział samoloty L-39 Albatros, F-16 Jastrząb oraz C-27 Spartan, z którego pokładu wykonano materiał zdjęciowy. Wszystkie loty poprzedzono szczegółową odprawą, na której piloci oraz fotografowie omówili krok po kroku przebieg sesji w powietrzu. Zwrócono wiele uwagi na zmianę kolejność formacji.

Niestety trudne warunki atmosferyczne oraz awaria C-27 nie sprzyjały płynnej realizacji zdjęć. Ponadto, reporterzy zmierzyli się ze spartańskimi warunkami na pokładzie C-27. Po otwarciu rampy w powietrzu temperatura spadła poniżej –25 stopni. W kolejnym dniu, aktywność lotnictwa rosyjskiego przerwała sesję A2A.

Pomimo problemów udało się wykonać piękne ujęcia w powietrzu, którymi można się zachwycać. Niebawem dobiega końca leasing L-39 więc, była to ostatnia szansa na wykonanie wspólnych lotów z Albatrosami Litewskich Sił Powietrznych.

Adam Mazur

Poniżej kilka zdjęć wykonanych przez Adama Mazura oraz Filipa Modrzejewskiego:Źródło: Dowództwo Operacyjne RSZ
comments powered by Disqus