Przejdź do treści

Jubileusz ppłk Góreckiego

Ppłk pil. Zdzisław Górecki, lotniczy kombatant II wojny światowej, kończy 100 lat. Jego jubileusz będzie fetowany w Dęblinie i Kazimierzu Dolnym 12-16 czerwca, we współpracy z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Wyższą Szkołą Oficerską Sił Powietrznych, Dowództwem Garnizonu Warszawa, Ogólnokształcącym Liceum Lotniczym oraz władzami Kazimierza.

Plan uczczenia setnych urodzin lotnika jest następujący:

- 12 czerwca o godz. 16.00 w auli WSOSP w Dęblinie jubilat spotka się ze studentami WSOSP, uczniami OLL oraz uczniami gimnazjum z Kazimierza Dolnego.
- 14 czerwca o godz. 12.00 w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym odprawiona zostanie msza w intencji Jubilata oraz Lotników Polskich, z udziałem przedstawicieli Dowództwa Generalnego RSZ, 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, WSOSP, OLL oraz władz miasta, orkiestry  wojskowej, sztandaru i asysty Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.
- 16 czerwca o godz.14.00 jubilat weźmie udział w uroczystej zbiórce z okazji święta WSOSP oraz otwarciu poświęconej mu wystawy w Muzeum Sił Powietrznych.

Zdzisław Górecki urodził się 14 czerwca 1914 r. w Kazimierzu Dolnym, służbę zasadniczą odbył w 22 Pułku Piechoty w Siedlcach, a w 1936 roku ukończył kurs szybowcowy w Ustianowej na Podkarpaciu i Szkołę Pilotów 5 Pułku Lotniczego w Lidzie. W 1938 roku został instruktorem Wyższej Szkoły Pilotażu w Ułężu koło Ryk. 3 września 1939 roku wykonał pierwszy lot bojowy myśliwcem PZL P-7, 15 września ewakuował się z Dęblina samolotem obserwacyjnym Lublin R-XII. 17 września zestrzelili go sowieci. W latach 1939-1944 działał w partyzantce (ZWZ, AK, przyjmowanie zrzutów z Anglii oraz Włoch, zajmował się też tajnym nauczaniem). W 1944 roku organizował struktury lotnictwa przy 2 Armii Wojska Polskiego i został internowany, a następnie wywieziony do sowieckiego obozu pracy w Stalinogorsku. Do ojczyzny wrócił 1947 roku, został instruktorem pilotem w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Przełożeni zwolnili go z wojska w 1953 roku z powodów politycznych. Podpułkownik Górecki nie rozstał się jednak z lotnictwem - w 1955 roku tworzył struktury Lubelskiego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, w którym przepracował 19 lat. Obecnie emerytowany oficer mieszka w Lublinie.

Andrzej Królikowski

FacebookTwitterWykop

Nasze strony