Grupa Powietrznodesantowa na poligonie

Desant tary ciężkiej z samolotu C-130 Hercules (fot. st. kpr. Mariusz Bieniek)

Grupa Powietrznodesantowa przeszła praktyczne szkolenie z wykorzystaniem pojazdów wojsk aeromobilnych AERO.

W dniach 4-5 lutego na obiektach OSPWL Dęba/Lipa przeprowadzono zajęcia zintegrowane Grupy Powietrznodesantowej (GPD) 6 Brygady Powietrznodesantowej.

To pierwsze po 10 latach przerwy wykorzystanie Ośrodka Szkolenia-Lipa do szkolenia wojska. To także pierwsze praktyczne wykorzystanie pojazdów wojsk aeromobilnych typu AERO w warunkach terenowych.

W ramach zajęć Spadochroniarze 6BPD mieli możliwość testowania pojazdów zgodnie z ich głównym przeznaczeniem, czyli podjęciem zrzutu tary ciężkiej, desantowanej ze statków powietrznych C-130 Hercules, załadunkiem Systemowych Zasobników Towarowych CDS z wykorzystaniem najazdów i wyciągarek oraz ich transportu.


(fot. st. kpr. Mariusz Bieniek)

W czasie zajęć żołnierze pododdziałów szturmowych mieli też możliwość współdziałania z pododdziałami specjalistycznymi w ramach działań powietrznodesantowych. Szkolenie z zakresu rozpoznania i przygotowania mostu do zniszczenia realizowano przy wykorzystaniu śmigłowców z 25BKPow na moście na rzece San w Radomyślu. W ramach działań taktycznych po lądowaniu Spadochroniarze wykonali szturm na obiekt.


(fot. st. kpr. Mariusz Bieniek)

Podczas szkolenia w OSPWL Dęba,  zwłaszcza na zmodernizowanych obiektach Ośrodka Szkolenia Lipa żołnierze doskonalili także inne umiejętności, między innymi z zakresu zabezpieczenia inżynieryjnego, OPBMR, a także szkolenia ogniowego z wykorzystaniem Laserowego Systemu Strzelań.

Zajęcia te stanowiły I etap praktyczny w ramach zgrywania pododdziałów przed ćwiczeniem Defender-20.

mjr Ireneusz Stasiński

Źródło: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych
comments powered by Disqus