Przejdź do treści
Akcje Serce w 2021 roku (fot. Piotr Wróblewski)

Akcje Serce w 2021 roku

Loty wykonywane w ramach „Akcji Serce” to szczególny typ lotów, dzięki którym możliwe jest ratowanie ludzkiego życia. Wojskowi lotnicy od wielu lat wykonują tego typu zadania.

Transport lotniczy to najszybsza forma dowiezienia organów do przeszczepu. Siły Zbrojne RP przeprowadziły setki takich lotów w ramach „Akcji Serce”.

W 2021 roku załogi z Dowództwa Generalnego RSZ zrealizowały 78 Akcji Serce.

74 akcje zrealizowali lotnicy z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego:
•  8 Bazy Lotnictwa Transportowego – 60 akcji;
•  33 Bazy Lotnictwa Transportowego – 12 akcji;
•  2 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza – 1 akcja;
•  3 Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza – 1 akcja.
4 akcje wykonali piloci z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, a dokładnie z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M CASA oraz M-28 Bryza.

Na potrzeby „Akcji Serce” w jednostkach Sił Powietrznych w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu o statusie „Hospital”. 

Pierwszy lot z sercem do przeszczepu wojskowi wykonali w lutym 1985 r. na prośbę dr. Zbigniewa Religi. Dawcę z narządem do transplantacji transportowano ze Szczecina do Katowic.

Obecnie Siły Powietrzne wspierają kliniki i instytuty kardiologii i transplantologii zapewniając transport lotniczy dla załóg medycznych oraz przewożonych organów za pomocą statków powietrznych C-295M CASA oraz M-28 Bryza. Współpracę regulują umowy zawarte między Ministerstwem Zdrowia a Ministerstwem Obrony Narodowej.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony