Zaproszenie na spotkanie "Archeologia lotnicza, czyli kultura blach nitowanych"

Archeologia lotnicza, czyli kultura blach nitowanych (fot. Dom Kultury Siedlisko w Niepołomicach)

Dom Kultury Siedlisko w Niepołomicach zaprasza na spotkanie pt. "Archeologia lotnicza, czyli kultura blach nitowanych", które odbędzie się 25 października 2021 r. o godz. 18:00. Miejsce spotkania: Podłęże 112 w Niepołomicach.

Główny temat spotkania to archeologia lotnicza okresu II Wojny Światowej. Gościem będzie Krzysztof Sojka – prezes grupy poszukiwawczo-eksploracyjnej "Orły Historii", weteran działań poza granicami państwa, autor publikacji i artykułów z zakresu historii i wojskowości, regionalista.

Po wstępie historycznym Pan Krzysztof przedstawi wybrane miejsca katastrof lotniczych, które były przedmiotem jego badań. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z zasadą działania detektora metali i przeprowadzą test na wybranych fragmentach samolotu Ił-2. W trakcie prelekcji uczestnicy poznają także mało znane fakty związane z udziałem polskiego personelu lotniczego w bitwie o Anglię i wiele lotniczych ciekawostek.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, bez względu na wiek. Wstęp wolny, brak zapisów.

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Spotkanie jest również wstępem do rozpoczynających się w tym dniu warsztatów modelarskich, podczas których poznamy historię rozwoju lotnictwa z okresu II w.ś. oraz modele samolotów, na których latali ówcześni piloci. Skupimy się głównie na maszynach (myśliwcach) wykorzystywanych w bitwie o Anglię po obu stronach konfliktu. Organizatorzy nie zapomną także o przybliżeniu sylwetek polskich lotników biorących udział w tej kampanii oraz dywizjonów w których walczyli. W końcu znakomita postawa naszych rodaków miała decydujący wkład w zwycięstwo aliantów i wpływ na losy całej wojny. Przede wszystkim jednak uczestnicy wykonają modele samolotów takich jak Spitfire, Hurricane i... kultowy Messerschmitt bf 109.

Zajęcia skierowane są zarówno do początkujących, ale także zaawansowanych modelarzy. Więcej o warsztatach TUTAJ.

Źródło: Dom Kultury Siedlisko w Niepołomicach
comments powered by Disqus