Przejdź do treści
C-139 Hercules polskich Sił Powietrznych w locie - widok z przodu z bliska (fot. Sztab Generalny WP, X)
Źródło artykułu

Do floty transportowej polskich Sił Powietrznych dołączył kolejny Hercules

Do floty transportowej polskich Sił Powietrznych dołączył kolejny samolot C-130H Hercules - poinformował Sztab Generalny WP we wpisie na platformie X. To trzecia maszyna w tej wersji, która trafiła do Polski - dodano.

"Witamy w naszej rodzinie! Do floty transportowej polskich Sił Powietrznych dołączył kolejny samolot C-130H #HERCULES. To trzecia maszyna w tej wersji, która trafiła do Polski. Mają kluczowe znaczenie w zabezpieczeniu działań operacyjnych i logistycznych Wojska Polskiego oraz wojsk sojuszniczych" – podano we wpisie.

Od 2009 r. polskie lotnictwo transportowe dysponuje pięcioma samolotami C-130 E Hercules (Lockheed Martin) wyprodukowanymi w 1970 r. i przekazanymi Polsce po remoncie. W 2021 r. podpisano umowę o przekazaniu Polsce pięciu maszyn w nowszej wersji C-130H z amerykańskich nadwyżek sprzętu wojskowego; nowsze Herculesy mają zastąpić w Polsce wersję E. Polska pokrywa koszty rozkonserwowania samolotów, przywrócenia ich do lotów oraz za transport do Polski – 14,3 mln dolarów.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony