Przejdź do treści
Zliny 42M w specjalnym malowaniu
Źródło artykułu

Zliny 42M w okazjonalnym malowaniu Luftwaffe

Na lotnisku Aeroklubu Północnego Mazowsza w Przasnyszu można zobaczyć dwa Zliny 42M, które zostały pomalowane na wzór oryginalnych barw Luftwaffe samolotu Messerschmitt Bf 109 z czasów II Wojny Światowej. Malowanie pierwszego z nich (SP-AKF), który należy do Prezesa Aeroklubu Północnego Mazowsza Dariusza Barłożka, zostało wykonane w sposób trwały. Druga maszyna (SP-AED) jest wykorzystywana do szkolenia w Aeroklubie i została pomalowana do bieżących potrzeb farbami plakatowymi. Obecnie jednak jest szykowany kolejny samolot Zlin 526, którego malowanie również będzie wykonane na stałe.

  
Zlin 42M SP-AKF w specjalnym malowaniu wykonanym na stałe


Malowanie wykorzystywane jedynie w czasie inscenizacji wojennych (malowanie czasowe)

Jak powiedział Dariusz Barłożek, "Pomysł na takie malowanie pojawił się w momencie uczestnictwa Aeroklubu w inscenizacji bitwy pod Mławą. Początkowo mieliśmy pomalować samolot na wzór malowania Ju 87 Stuka, ale był on zbyt ponury, więc zdecydowaliśmy się na malowanie upodabniające samolot do Messerschmitta. We wrześniu br. na naszym lotnisku odbyła się impreza z okazji 10-lecia Aeroklubu, w czasie której doszło do symulacji walki powietrznej pomiędzy naszymi Zlinami, co było bardzo widowiskowe. Niektórzy wręcz myśleli, że pojawiły się tam historyczne maszyny. Przymierzaliśmy się początkowo, aby pierwszego Zlina pomalować na jakiś polski wzór, ale nie znaleźliśmy odpowiedniego. Do odtworzenia polskiego malowania bardziej będzie się nadawała jakaś Cessna, która jest górnopłatem. Przemalowany samolot można zobaczyć na różnego rodzaju inscenizacjach i piknikach wojskowych, co dla publiczności jest zwykle dużą atrakcją".

SP-AKF można wynająć na różnego rodzaju okazje, w tym do pokazów w powietrzu podczas pikników lotniczych, sesji fotograficznych oraz filmów. Samolot został zbudowany w 1979 r.

Więcej zdjęć dostępnych tutaj.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony