Przejdź do treści
Katastrofa MiG 21 w Cottbus, fot. rarehistoricalphotos
Źródło artykułu

Zdarzyło się dzisiaj: Mig-21 wbija się w budynek po awarii silnika

47 lat temu, 14 stycznia 1975 roku major Peter Makowicka, (33) wykonywał loty szkolne na myśliwcem MiG-21 (nr burtowy 849), gdy podczas podejścia do lotniska w Cottbus (na terenie ówczesnego NRD), w jego samolocie doszło do awarii silnika. Pilot dostał polecenie natychmiastowego katapultowania się, ale będąc nad terenem zabudowanym nie zastosował się do rozkazów, przewidując, że upadek niekontrolowanego samolotu spowoduje śmierć wielu osób.

MiG-21 w tym momencie przelatywał nad kombinatem tekstylnym, gdzie pracowało setki ludzi. Ostatecznie pilot stracił jednak panowanie nad myśliwcem i o 10.15, dwa kilometry od lotniska wbił się pod płaskim kątem w pięciokondygnacyjny blok mieszkalny na wysokości drugiego-trzeciego piętra.

Pilot i pięciu mieszkańców zginęło na miejscu (kolejna osoba zmarła w szpitalu), a 16 innych osób odniosło obrażenia. Kilkanaście minut po zdarzeniu rozpoczęła się akcja ratunkowa, w której brało udział łącznie ponad 200 strażaków. Awaria silnika była spowodowana błędami podczas obsługi przedodlotowej. Technik, który się do nich przyczynił, został potem oskarżony o zaniedbania i skazany na pięć lat więzienia.

Więcej informacji na ten tego zdarzenia dostępnych jest tutaj (LINK)

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony