Co Ty możesz zrobić, żeby ktoś nie popełnił Twojego błędu?

Cykl: "Doświadczyłem, przeżyłem, opisałem..."

Drodzy Czytelnicy, tytuł tego artykułu jest może zbyt bezpośredni, ale właśnie o to chodzi, że w lotnictwie niezwykle istotnym jest uczenie się na doświadczeniach innych. Krzewienie kultury bezpieczeństwa i ciągła nauka jest obowiązkiem każdego świadomego pilota i wydaje się to przecież tak oczywiste. Ale czy naprawdę to robimy (regularnie)?

Statystyki odwiedzin, prowadzonego przez nas  portalu bezpieczeństwo.dlapilota.pl zawierającego niemalże wszystkie dotychczas opublikowane raporty PKBWL niestety nie są imponujące. Dzienna liczba unikalnych użytkowników rzadko jest wysoka, chociaż oczywiście odnotowujemy rekordowe statystyki.. ale zwykle po spektakularnych katastrofach.

Z drugiej, zaś strony, beletrystyka opisująca własne doświadczenia bije rekordy oglądalności. Wystarczy poukładać w logiczny ciąg zdarzeń nasze wyczyny, aby skupić uwagę tysięcy czytelników na rzeczach istotnych, z którymi warto dzielić się w środowisku.

A przecież, w naszym lotniczym życiu zdarza się wiele ciekawych, pouczających, niesamowitych czy też nawet dramatycznych sytuacji. Wiele z tych przeżyć niesie ze sobą bardzo ważne wnioski i informacje, które mogą innym pilotom pomóc uniknąć niebezpieczeństw i popełniania tych samych błędów. Nie będzie przesadą, jak napiszemy, że prawie każdy lot jest nauką czegoś nowego.

Skupiając na naszych łamach praktykującą część środowiska lotniczego, zachęcamy do podzielenia się właśnie takimi historiami, które dla innych użytkowników przestrzeni powietrznej mogą być niezmiernie cennym przekazem. I to niezależnie od wykorzystywanego statku powietrznego, czy też pełnionej w lotnictwie funkcji.

Tym samym na łamach dlapilota.pl publikujemy cykl zatytułowany „Doświadczyłem, przeżyłem, opisałem...". Zachęcamy do przysyłania własnych historii, z których najciekawsze będziemy publikowali anonimowo (i nagradzali). Mogą one dotyczyć samego latania, ale też sytuacji, które zdarzyły się na ziemi bądź w ogólny sposób są związane z lotnictwem.

Dyskrecja zapewniona. Nadesłane teksty zostaną poddane korekcie redakcyjnej, jednak bez ingerencji w ich sens. Piszcie na adres: wspolpraca@dlapilota.pl i dzielcie się Waszymi doświadczeniami, aby innym było bezpieczniej, łatwiej i ciekawiej.


Jednocześnie chcieliśmy podziękować wszystkim za dotychczasowe zgłoszenia. Są one ważnym elementem budowania bezpieczeństwa lotniczego i umożliwiają uczenie się na błędach popełnianych przez innych. Doceniając trud włożony w napisanie artykułu, osoby, których teksty zostaną opublikowane na naszym portalu, będą honorowane specjalną koszulką „Aviation Safety Promoter”.


W przypadku przesyłania do nas jakichkolwiek materiałów tekstowych prosimy o dołączenie formuły: "Wyrażam zgodę na publikację mojego materiału na portalu www.dlapilota.pl". Prosimy też o onformację czy tekst ma być podpisany czy ma zostać opublikowany anonimowo.

Redakcja

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus