Samolot Dakota „wyląduje” w podtarnowskiej Zabawie

Samolot Dakota „wyląduje” w podtarnowskiej Zabawie

29 kwietnia do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie trafi wrak maszyny Douglas C-47 Skytrain/Dakota, który ma upamiętnić słynną akcję z udziałem Armii Krajowej o kryptonimie „Most III”. To jeden z dwóch egzemplarzy znajdujących się w Polsce. Parafii w Zabawie podarował go Przemysław Pawłowicz.

 Samolot przejedzie drogę z podwrocławskiej Oławy do Zabawy, gdzie pamięć o akcji jest wciąż żywa. Stoi tam pomnik ufundowany z okazji 60-lecia akcji „Most III”, w której udział brał amerykański samolot transportowy „Dakota”. Dokładnie taki jak ten, który jutro „wyląduje” w Zabawie. W trakcie akcji, w lipcu 1944 roku do Polski został przerzucony Jan Nowak-Jeziorański.

Z ogarniętego wojną kraju wywieziono natomiast bezcenne dla aliantów fragmenty i schematy niemieckiego pocisku balistycznego V2. W Polsce są tylko dwa samoloty Douglas C-47 Skytrain/Dakota. Ten konkretny egzemplarz został ofiarowany parafii w Zabawie przez Przemysława Pawłowicza, prywatnego kolekcjonera, który uratował go przed całkowitym zniszczeniem.

Czytaj całość artykułu na stronie www.tarnow.in

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus