Posłuchaj wspomnień pilota Johna Benetta, lotnika dywizjonów RAF

Spitfire należący do Dywizjonu 609

Gościem Moniki Gosławskiej, która prowadzi audycję „W chmurach” w Radiu Łódź był John Benett, był jeden z ostatnich polskich pilotów, którzy w czasie II wojny światowej służył w Królewskich Siłach Powietrznych RAF. Lotnik ma 99 lat, obecnie mieszka w Piotrkowie Trybunalskim i jest członkiem miejscowego aeroklubu.

Jak wspomina, jego przygoda z lataniem zaczęła się latem 1937 r. kiedy po raz pierwszy wykonał lot z lotniska mokotowskiego w Warszawie. Potem ukończył  kurs szybowcowy w Ustianowej w Bieszczadach, a następnie szkołę lotniczą w Świdniku. Po rozpoczęciu wojny przedostał się na Zachód aby walczyć z Niemcami. Walczył w obronie Wysp Brytyjskich na samolotach myśliwskich Hurricane i Spitfire. Jako jedyny Polak przydzielony został do brytyjskich dywizjonów lotniczych nr 609 i 587. W RAF służył do 1948 r.

Po wojnie pozostał w Wielkiej Brytanii i zmienił nazwisko na John Benett (wcześniej nazywał się Jan Książczyk). Od kilkunastu lat mieszka w Polsce, a w październiku 2017 r. odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Zapraszamy do wysłuchania barwnej opowieści Johna Benetta, która została wyemitowana przez Radio Łódź. Audycja jest dostępna tutaj (LINK)

Więcej informacji na temat Johna Benetta (Jana Książczyka) mozna znaleźć tutaj (LINK)

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus