Polak na podium 22 Mistrzostw Ameryki Balonów Gazowych

Balony startujące w Mistrzostwach Ameryki w 2017 r.

W Ameryce Północnej zakończyły się 22 Mistrzostwa Ameryki Balonów Gazowych. W imprezie, która rozpoczęła się 7 października, wzięło udział 8 międzynarodowych załóg, w tym w składzie jednej z nich - Polak Krzysztof Zapart. Zawody są częścią wielkiej fiesty, która organizowana jest na pustyni w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk.

10 października wszystkie balony już wylądowały i na pierwszym miejscu znaleźli się Szwajcarzy (zespół nr 6) w składzie Laurent Sciboz – Nicolas Tieche, którzy w 59 h 35 min pokonali odległość 3666 km. Na drugim miejscu znalazł się zespół nr 4 w składzie Krzysztof Zapart oraz Andy Cayton z USA, którzy lecąc prawie 67 godzin, przebyli 3523 km. Wyniki są jeszcze nieoficjalne, bowiem cały czas są prowadzone dokładne pomiary i analiza tras poszczególych balonów.

Jednak już wiadomo, że odległości obu pierwszych załóg pobiły poprzedni rekord zawodów, który od 2000 r. wynosił 3215,5 km. Na trzecim miejscu mistrzostw uplasowali się obrońcy tytuły sprzed roku - Peter Cuneo i Barbara Fricke z USA (zespół 3), którzy tym razem pokonali 3119 km.


Pierwsza edycja mistrzostw odbyła się w 1995 r., dzięki staraniom Marka Sullivana, poprzedniego prezesa Balloon Fiesta i zdobywcy Montgolfier Diplome (jednego z najbardziej prestiżowych wyróżnień balonowych). Zawody Challenger Gas Balloon Race są wzorowane na europejskim Pucharze Gordona Bennetta, ale różnią się od niego możliwością startu dowolnej ilości balonów z danego kraju. Zwycięża drużyna, która pokona największy dystans.

Dokładny przebieg zawodów i miejsce lądowania poszczególnych balonów można sprawdzić tutaj (LINK)

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus