Pilot Dominik Punda gościem Dzień Dobry TVN

Dominik Punda gościem Dzień Dobry TVN (fot. kadr z programu Dzień Dobry TVN)

W piątek (15 stycznia) Dominik Punda był gościem programu Dzień Dobry TVN, prowadzonego przez Andrzeja Sołtysika i Annę Kalczyńską.

Dominik Punda, wychowanek Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, to pilot, który lata w jednej z popularnych linii lotniczych – kapitan A320/A321 Wizz Air. Ale otrzymuje także specjalne zlecenia na dostarczenie małych samolotów z Ameryki do Europy.

Małe samoloty najczęściej są dziś wykorzystywane do krótkich lotów krajoznawczych. Mało kto zdecydowałby się na pokonanie oceanu w tak małym samolocie. Dominik Punda, pilot od zadań specjalnych, udowadnia jednak, że mimo trudności, jest to możliwe.

Transfer maszyny na odcinku Los Angeles – Warszawa może potrwać od tygodnia do nawet miesiąca. Wszystko zależy od zasięgu samolotu oraz warunków atmosferycznych.

W tym rodzaju awiacji często jest tak, że po prostu czekamy. To też jest część tego całego biznesu. Są miejsca niespotykane, w które my trafiamy. Tam ciężko jest dotrzeć, bo jest tylko połączenie lotnicze, nieraz statkiem. Grenlandia, wioseczki po 140 osób – opowiada pilot.

Dominik zazwyczaj lata w dwuosobowym zespole i nie ukrywa, że transportowanie samolotów jest ciężką pracą fizyczną.

W Dzień Dobry TVN pilot opowiada o trudnych sytuacjach podczas takich lotów, o jednym z ciekawych lotów,podczas którego miało miejsce załamanie pogody.

Magazyn Dzień Dobry TVN z udziałem Dominika Pundy można obejrzeć TUTAJ.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus