Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwszy w Polsce system wspomagający analizę ryzyka eSORA

SORA to metodyka przeprowadzania analizy ryzyka operacji lotniczej z użyciem bezzałogowych statków powietrznych, zalecana przez europejską agencję EASA. Zespół tworzą osoby, które współtworzyły polską branżę BSP od początku jej istnienia. Dwie z nich uczestniczyły w pracach eksperckiego zespołu, który został powołany przez obecnego Dyrektora Departamentu BSP – Pana Pawła Szymańskiego, do stworzenia pierwszych przepisów dla BSP w Polsce, wśród nich nie zabraknie doświadczonych instruktorów, Egzaminatorów Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej ULC, konstruktorów i Pilotów UAS.

Zgodnie z aktualnymi przepisami loty dronami są możliwe w kategorii otwartej dla posiadaczy uprawnień (A1, A2, A3), oraz w kategorii szczególnej z uprawnieniami do lotów według scenariuszy standardowych (w okresie przejściowym NSTS-xy). Wysokość lotu w obu przypadkach jest przez ustawodawcę ograniczona do 120m AGL. Ten limit wysokości jest dla zawodowych Pilotów i Operatorów UAS sporym ograniczeniem w pracy i jeśli Pilot UAS chce polecieć wyżej może to zrobić jedynie w kategorii szczególnej na podstawie zezwolenia Prezesa ULC.

Jednym z podstawowych warunków ubiegania się o takie zezwolenie jest analiza ryzyka przeprowadzona metodyką SORA. W dobie postępującej cyfryzacji i jako naturalna kontynuacja cyfrowego systemu egzaminacyjnego na podkategorię A2 został wybrany hybrydowy układ wspomagania tworzenia analizy zarówno tworząc ekspercki system udostępniony w serwisie WWW, jak i szkolenia w formie Webinar. Taka formuła będzie wydajna zarówno dla tych którzy potrzebują sprawnie wykonać analizę jak i dla tych którzy potrzebujących konsultacji przy ocenie ryzyka czy wsparcia przy dość zawiłych przepisach które obowiązują zarówno Pilotów, jak i Operatorów UAS.

System jest napisany w bardzo elastyczny architekturze co pozwala na łatwą integrację z innymi planowanymi modułami czy zmianę wersji językowej. Prace koncepcyjne rozpoczęte zostały po ukazaniu się oficjalnych dokumentów EASA. W tym roku zintensyfikowane zostały one od kwietnia, a w maju udało się wdrożyć system do użytku.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony