Premiera książki "Szybowce wyczynowe Czerwińskiego" autorstwa dr Andrzeja Glassa

Książka "Szybowce wyczynowe Czerwińskiego"

Szybowce wyczynowe Wacława Czerwińskiego były tematem „Glassówki” – spotkania poświęconego polskim konstrukcjom lotniczym, które od wiosny 2004 roku współorganizowane jest przez Klub Miłośników Historii Polskiej Techniki Lotniczej i Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa (SMIL). Spotkanie odbyło się 29.04.2017 r., o godzinie 10:15 w Klubie Absolwenta na Politechnice Warszawskiej (gmach główny; wejście z auli w lewy narożnik).

Tego dnia odbyła się również oficjalna premiera książki "Szybowce wyczynowe Czerwińskiego" autorstwa dr Andrzeja Glassa. Jest ona monografią polskich szybowców wyczynowych konstrukcji Wacława Czerwińskiego z lat 1933-1939. Książka zawiera bardzo bogaty materiał ilustracyjny, w wielu przypadkach wcześniej niepublikowany (157 fotografii, liczne rysunki i szkice).

Jednym z szybowców, który opisał w swojej książce dr Andrzej Glass, jest PWS-101 – szybowiec wyczynowy produkcji polskiej. Został on skonstruowany przez inż. Wacława Czerwińskiego we współpracy z inż. Bolesławem Wiśnickim i zbudowany w okresie międzywojennym w Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Został skonstruowany na I Szybowcowe Mistrzostwa Świata na Wasserkuppe w 1937 roku.

PWS-101 był pierwszym polskim szybowcem wyposażonym w zbiornik na balast wodny i pierwszym mającym hamulce aerodynamiczne w płatach. Za przelot 578 km na tym szybowcu pil. Tadeusz Góra otrzymał w 1939 roku pierwszy medal Lilienthala, przyznany przez FAI za najlepszy światowy wyczyn szybowcowy.

Następcą PWS-101 był szybowiec PWS-102 Rekin. Oprócz nich w książce zostały również opisane: szybowiec wyczynowy CW-5 bis, szybowiec treningowy WWS-3 Delfin, a także szybowiec wyczynowy PWS-103.

Książka „Szybowce wyczynowe Czerwińskiego” jest dostępna w sklepie dlapilota.pl

Materiały ze spotkań dostępne są na stronie: www.smil.org.pl

Nagrania ze spotkań są dostępne na serwisie youtube po wpisaniu hasła: glassowka.

Koledzy historycy polskiego szybownictwa przypominają, że na spotkaniu będzie możliwość nabycia nowych książek z cyklu historii polskich szybowców.

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus