IV Międzynarodowe Zawody Balonowe Janów-Olsztyn odwołane

Trzy balony w locie (fot. balonowajura.pl)

Międzynarodowe Jurajskie Zawody Balonowe to widowiskowe zawody sportowe przeznaczone dla ekip balonowych. Podczas zawodów przez kilka dni na terenie malowniczych Gmin Olsztyn i Janów odbywały się loty balonów. Wydarzenie jest niezwykle widowiskowe, przyciąga rzeszę widzów.

W ubiegłym roku niebo nad Gminą Janów i Olsztyn prezentowało w trzeci weekend lipca niesamowite widowisko lotów 18 balonów na ogrzane powietrze. Wydarzeniu towarzyszył Pokaz Magii Światła i Dźwięku zorganizowany przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie. Całość Tworzyła niezwykłe widowisko balonów przeplatanych laserami i wspaniałą muzyką. Spośród 15 startujących drużyn na podium stanęli: I miejsce – Pilot Tomasz Filus z ekipą – Polska, II miejsce – Pilot Mateusz Rękas z ekipą – Polska, III miejsce – Pilot Vytas Kerdokas z ekipą – Litwa.

Dwie ostatnie edycje rozegrano w Janowie i Olsztynie dwa lata z rzędu. W 2019 roku rozegrano Puchar Polski, a jeszcze rok wcześniej zorganizowano Mistrzostwa Polski. To była impreza, która po 20 latach wróciła nad jurajskie skały Gminy Janów oraz Gminy Olsztyn. W przepiękny plener Zamku Olsztyn i Złotej Krainy Pstrąga w Złotym Potoku. W szczególności Złoty Potok i Błonia Złotopotockie są otoczone pięknym krajobrazem zieleni w dolinie, która jest doskonałym miejscem do startu balonów. Nie ma tam linii wysokiego napięcia, które przeszkadzają w lotach.

Od 16 do 19 lipca 2020 r. to miały być dni, podczas których fani sportów balonowych już po raz czwarty nad jurajskimi gminami mieli podziwiać niesamowite widowisko lotów balonów na ogrzane powietrze.

Balonowe zawody są niezwykle emocjonujące zarówno dla zawodników jak i dla obserwatorów. Jednak organizatorzy z przykrością poinformowali, że IV Międzynarodowe Zawody Balonowe Janów-Olsztyn, zaplanowane w dniach 16-19 lipca 2020 roku, zostają odwołane z powodu niepewnych prognoz dotyczących sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Mamy nadzieję, że gdy sytuacja ulegnie poprawie – zobaczymy się za rok! Życzymy dużo zdrowia i spokoju w tym trudnym czasie – mówią organizatorzy.


(fot. Adrian Dub/UG w Janowie)

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus