"Instruktor" – zwiastun flilmu o niezwykłym pilocie i człowieku Hieronimie "Franku" Kowalskim

Hieronim „Franek” Kowalski w szybowcu (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Hieronim „Franek” Kowalski to obecnie 86-letni latający instruktor pilot szybowcowy i samolotowy, członek honorowy Aeroklubu Poznańskiego. Właśnie powstaje o nim film. 21 lutego br. na youtube.com został opublikowany zwiastun filmu o tym niezwykłym pilocie.

Hieronim „Franek” Kowalski urodził się w 1933 roku we Włocławku. W czasie II wojny światowej, po stracie najbliższych, niespełna 7-letni Hieronim trafił do podsandomierskiej wsi pod opiekę chłopskiej rodziny. Gospodarz, będący dowódcą oddziału partyzanckiego Batalionów Chłopskich, często wysyłał małego Hieronima z meldunkami. W styczniu 1945 roku podczas radzieckiej ofensywy ranny, trafił pod opiekę żołnierzy radzieckich, a w marcu 1945 r. już jako "Fanek" przechodzi do polskiego 6 Batalionu Saperów. Z saperami, formalnie wcielony do wojska polskiego, dotarł do Berlina. Podczas walk o Berlin, w uznaniu zasług (jako łącznik dostarczał meldunki do będących pod ostrzałem oddziałów), w wieku 12 lat, nadano mu stopień kaprala.

Po zakończeniu działań wojennych i wcieleniu 6 Batalionu Saperów do 1 Pułku Saperów H. Kowalski wraz z batalionem trafił do Włocławka. Zafascynowany lotnictwem w roku 1946 uzyskał przeniesienie do 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa". W roku 1950 odbył szkolenie szybowcowe w szkole szybowcowej w Malborku, a rok później kurs samolotowy w Aeroklubie Warszawskim. W 1 Pułku ukończył zarówno szkołę powszechną, liceum jak i kurs młodszego specjalisty lotniczego. Po maturze w 1953 r. wybrał Oficerską Szkołę Lotniczą w Radomiu, którą ukończył w 1956 r. w stopniu podporucznika-pilota. Kolejne przydziały wojskowe to 1 Pułk Lotnictwa Myśliwskiego, a następnie 62 Pułk Szkolno-Treningowy Lotnictwa Myśliwskiego w Poznaniu.


Przed startem na MIGu-21, Hieronim Kowalski po prawej. Lotnisko zapasowe Kąkolewo, koniec lat 60-tych XX w.
(fot. aeroklub.poznan.pl)

W karierze pilota wojskowego przeszedł drogę od pilota, poprzez dowódcę klucza i dowódcę eskadry, do stanowiska starszego instruktora w 62 Pułku Szkolno-Treningowym Lotnictwa Myśliwskiego w podpoznańskich Krzesinach. Latał na różnych typach samolotów osiągając łączny nalot 4608 h (do 1987 r.), w tym na samolotach naddźwiękowych 1904 h. Służbę wojskową zakończył w stopniu pułkownika jako pilot MiGa 21.

W Aeroklubie Poznańskim od czerwca 1967 roku. Początkowo jako społeczny instruktor szybowcowy i samolotowy, a od roku 1987 kolejno jako etatowy instruktor, szef wyszkolenia, dyrektor aeroklubu (1996) i dyrektor zespołu instruktorów – do roku 1998.


Hieronim Kowalski z pasażerką w samolocie PO-2 "Papaj". Lotnisko zapasowe Kąkolewo, koniec lat 60-tych XX w. (fot. aeroklub.poznan.pl)

W maju 2005 roku Walne Zgromadzenie Aeroklubu Poznańskiego nadało Hieronimowi Kowalskiemu godność członka honorowego.

W roku 2009, w uznaniu za wieloletnią działalność instruktorską, otrzymał Nagrodę Dedala przyznaną przez Kapitułę Wyróżnienia Honorowego im. Dedala. Czynny pilot i instruktor Aeroklubu Poznańskiego.
(Źródło: Aeroklub Poznański – więcej TUTAJ)

Hieronim „Franek” Kowalski to człowiek od zawsze związany ze środowiskiem lotniczego Poznania, choć nie tylko. Autorytet dla młodych i starszych kolegów. Człowiek życzliwy, ciepły i lubiący ludzi. Ceniony i szanowany, kawaler orderu Virtuti Militari wielokrotnie odznaczany za zasługi.

W 2012 roku w Nr 2 kwartalnika lotniczego "Motoszybowce" opublikowano artykuł poświęcony Hieronimowi Kowalskiemu "O małym Franku i dużym Hieronimie", który można przeczytać TUTAJ.

W filmie bohater wspomina swoje życie. Jako kilkuletni chłopiec stracił najbliższych. Uratowany przez żołnierzy, przeszedł z armią do Berlina.

Znajomi i przyjaciele opowiadają o Franiu i niezwykłych wspólnych przeżyciach. Przeplatające się historie z lotnictwa wojskowego i cywilnego zainteresują nie tylko brać lotniczą.

Film powstał z inicjatywy ludzi znających Frania, aby zebrać jego wspomnienia i przekazać je innym. Kamera i Montaż: Maciej Siemieniuch www.timeshift.pl Reżyseria: Życie Franka Kowalskiego i Maciej Peikert. Produkcja: AMP Maciej Peikert peikert@vp.pl

Zapraszamy do obejrzenia zwiastunu filmu "Instruktor":

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus