Embraer wraz z Boeingiem planują opracować nowy samolot turbośmigłowy

Boeing & Embraer, fot. news.am

Firma Embraer, w kooperacji z Boeingiem, rozważa opracowanie projektu nowego modelu turbośmigłowego samolotu pasażerskiego, zgodnie z informacjami upublicznionymi przez Johna Slattery’ego, dyrektora ds. handlowych brazylijskiego producenta. Nowa konstrukcja mogłaby być wielkością zbliżona do turbośmigłowego ATR-72 francusko-włoskiej produkcji lub być jeszcze większa. Rodzina samolotów ATR zajmuje obecnie dominującą pozycję w tym segmencie rynku transportu lotniczego.

„Taki samolot jest jednym z naszych celów, który od zawsze obejmował konstrukcje z liczbą miejsc poniżej 150 i naturalnie przylegał do oferty odrzutowców E2”, dodał, odnosząc się do rodziny 80-120 miejscowych odrzutowców Embraera.

Producent prowadzi także rozmowy z General Electric (GE.N), Rolls-Royce (RR.L) i Pratt & Whitney Canada (UTX.N) w kwestii opracowania silnika do nowego samolotu. Pratt & Whitney jest obecnie jedynym dostawcą turbośmigłowych jednostek napędowych w tym segmencie rynku.

Według przedstawiciela Embraer, producent nie ma wątpliwości co do powodzenia transakcji przeniesienia kontroli nad swoim głównym oddziałem do Boeinga, w tym również dlatego, że transakcję wspierają klienci brazylijskiej firmy. Embraer i Boeing uzgodnili umowę celem utworzenia spółki joint venture, która będzie zajmować się wyłącznie budową cywilnych samolotów. Koszt powołania podmiotu wyniesie 5,26 mld USD. Szacuje się, że 80% przyszłej firmy będzie własnością Boeinga, a 20% Embraera.

Źródło: news.am
comments powered by Disqus