aero.webcam: lotniskowa pogoda w okamgnieniu – EPNL w bazie serwisu

Lotnisko w Łososinie Dolnej

Projekt aero.webcam portalu dlapilota.pl cyklicznie się rozrasta o kolejne lotniskowe kamery internetowe, których użytkownicy obecnie mają już do dyspozycji 19 (link). W ostatnich dniach do serwisu zostało przyłączone kolejne urządzenie, które zlokalizowane jest na lotnisku Łososina Dolna niedaleko Nowego Sącza.

Aktualnie strona oferuje możliwość generowania obrazu z następujących lotnisk: Bielsko-Biała (EPBA), Babięta (EPBB), Warszawa Babice (EPBC), Giże (EPGE), Katowice Muchowiec (EPKM), Leszno (EPLS), Lubin (EPLU), Mrągowo (EPMG), Łososina Dolna (EPNL), Nowy Targ (EPNT), Olsztyn-Dajtki (EPOD), Ostrów Wielkopolski-Michałków (EPOM), Piotrków Trybunalski (EPPT), Słupsk (EPSK), Stalowa Wola (EPST), Wrocław-Szymanów (EPWS), Zamość (EPZA), Zielona Góra Przylep (EPZP) oraz Nysa Głębinów.

Widoki z kamer lotniskowych posiadają wkomponowane informacje pogodowe i markery do oceny widzialności. Ikonka "świata" w lewym górnym rogu, wskazuje lokalizację kamery. Co istotne, serwis jest całkowicie darmowy i może być dla pilotów znaczącą pomocą wykorzystywaną na etapie planowania lotów lub po prostu do sprawdzenia warunków na danym lotnisku.

Dla kamery na lotnisku Warszawa Babice (EPBC) udostępniliśmy dostęp do zarchiwizowanych obrazów typu timelapse. Wystarczy wybrać datę i obejrzeć film z pogodą i aktywnością lotniska z całego dnia. Tym samym, można też zweryfikować sprawdzaność prognoz (TAF) i obserwować jak kształtowała się pogoda względem depeszy METAR. Dodatkowo, na lotnisku EPBC prowadzimy szczegółowy zapis historycznych danych meteorologicznych wraz z dziennymi, tygodniowymi, miesięcznymi i rocznymi statystykami.


Dla twórców aplikacji i deweloperów

Aby pobierać widoki z kamer w jednolity sposób, udostępniliśmy funkcję, dzięki której można pobrać obraz zawsze w tym samym formacie (.jpg), na dowolne urządzenie. Wszystkie obrazy na stronie aero.webcam, mogą być wykorzystywane przez Wasze aplikacje. Przykład użycia ułatwień dostępowych dla aero.webcam:

http://aero.webcam/cam/{kod-lotniska}-{numer-kamery}.jpg
Przykład
http://aero.webcam/cam/epwa-1.jpg (format 1280x720)
http://aero.webcam/cam/epwa-1-mini.jpg (370x208)


Jak dołączyć do projektu aero.webcam?

Jeśli posiadasz już na swoim lotnisku kamerę i chciałbyś dołączyć do projektu aero.webcam, zadzwoń lub napisz do nas. Dane kontaktowe na dole strony. Integrujemy zarówno statyczne obrazy z Waszych kamer, jak i z kamer "on-line". Sprawdziliśmy to wielokrotnie i jesteśmy pewni, że statyczny obraz (z odświeżaniem co 30s), jest wystarczający do obserwacji warunków pogodowych.
Jeśli chciałbyś aby na Twoim lotnisku, lądowisku zainstalować kamerę aero.webcam (przykład: EPBC) prosimy o kontakt.


Opis platofrmy

aero.webcam to autonomiczny system, umożliwiający obserwację warunków meteorologicznych z naniesioną aktualną informacją aeronautyczną (METAR/TAF/Stacje pogodowe).

W skład systemu aero.webcam wchodzi kamera HD z obrazem wysokiej jakości w warunkach dużych kontrastów (ziemia/niebo), stacja pogodowa (do wyboru) oraz internetowa platforma aplikacyjna (http://aero.webcam) realizująca dostęp do informacji przesyłanych ze stacji.

Ocena widzialności mierzonej w metrach, realizowana jest poprzez wkomponowane w obraz markery do charakterystycznych miejsc.

Moduł komunikacyjny systemu aero.webcam jest przystosowany do pracy ciągłej i ma możliwość korzystania z transmisji danych GSM/LTE, WiFi oraz łącz stałych typu Ethernet.

Wszędzie tam, gdzie jest taka wola, dane ze stacji aero.webcam mogą być archiwizowane i dostępne w formie filmów (Time Lapse).


Czy warto instalować kamery na lotniskach?

Instalacja stacji aero.webcam przynosi szereg korzyści dla operatora lotniska, głównie związanych z bezpieczeństwem wykonywanych operacji lotniczych. Możliwość obserwacji warunków meteorologicznych w czasie rzeczywistym (obraz LIVE) lub z interwałem czasowym (czas w sekundach, do ustalenia), pozwala na szybką reakcję w przypadku szybko zmiennych warunków pogodowych. Nasze doświadczenia, wskazują, że często w okresie jesienno/zimowym, aktualizacja depesz METAR i depesz SPECI jest po prostu nie wystarczająca.

aero.webcam to również efektywne medium reklamowe. Duża liczba odsłon, jest idealnym miejscem do reklamy Państwa produktów. Zapewniamy pełną obsługę reklamową oraz system rozliczania przychodów. Pragniemy zwrócić uwagę, że reklamy na obrazach z kamer, nie są wycinane przez adBlokery (blokery wyświetlania reklam).

Dzięki mobilności aero.webcam, możliwa jest obserwacja lotniska i monitorowania wykonywanych na nim operacji lotniczych z perspektywy innej niż informatora, dyżurnego czy kontrolera lotów a tym samym sprawne reagowanie na ukryte czy niewidoczne zagrożenia. Instalacja dodatkowych stacji aero.webcam pozwala na stworzenie systemu monitoringu tam gdzie inne systemy mogłyby być ekonomicznie nieuzasadnione. Nad integralnością danych (zapewnieniem, aby obraz był tym właściwym w danym czasie) czuwa autorski program.


System aero.webcam, można nabyć w dwóch wariantach:

 • opłaty jednorazowej
 • w formie abonamentu miesięcznego

Koszt zestawu obejmuje hosting wraz z udostępnieniem kompletu informacji (obraz i dane pogodowe) na stronie aero.webcam oraz na stronach wskazanych przez zamawiającego.

Funkcjonalność aero.webcam

 • Obraz wysokiej rozdzielczości HD
 • Odświeżanie obrazu co zadany czas zdefiniowany w sekundach (dla celów obserwacji pogody wystarcza)
 • Bezprzewodowe łącze internetowe (wbudowana karta SIM)*
 • Jeśli kamera miałaby pełnić funkcję monitoringu (survivallence) czyli zapewniać obraz „na żywo” wymagane jest łącze internetowe, najlepiej przewodowe
 • Monitoring danych o pogodzie:
  • Temperatura
  • Ciśnienie QNH, QFE
  • Kierunek i prędkość wiatru
  • Wilgotność i punkt rosy
  • Opady
 • Widzialność na podstawie punktów charakterystycznych i markerów odległości (wysoka dokładność pomiaru)
 • Widzialność i wysokość podstawy chmur (informacja z depesz METAR)
 • Prognozę pogody dla lotnisk kontrolowanych (depesza TAF)
 • Pozostałe dane takie jak wskaźnik promieniowania UV, godziny wschodów i zachodów słońca…

Autonomiczność
aero.webcam może być zainstalowany w dowolnym miejscu na zewnątrz lub w pomieszczeniu. System kamery i czujników pogody jest wodoodporny i wymaga jedynie zasilania (220 lub 110V). Jeśli w miejscu instalacji jest internet, można go wykorzystać w celu obniżenia kosztów transmisji.

Dokładność pomiaru
Stacje Pogodowe Davis są przed instalacją kalibrowane w certyfikowanym ośrodku. Stacja MetPak Pro może zostać wpisana do rejestru LUN prowadzonego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Gwarancja i niezawodność
W okresie trwania gwarancji, dlapilota.pl pokrywa koszty naprawy sprzętu. Zakres pracy: temperatury -20 do +35 stopni C.


Dostępność obrazu, jest zależna od jakości łącza internetowego, ewentualnie pokrycia radiowego siecią GSM (LTE).

W celu uzyskania oferty na kamery w systemie aero.webcam, prosimy o kontakt telefoniczny: +48513039445 bądź mailowy na adres: wspolpraca@dlapilota.pl

A i nie zapomnij dodać http://aero.webcam do ulubionych, a na telefonie do pierwszego ekranu ;-)


 

Źródło: dlapilota
comments powered by Disqus