Przejdź do treści
Cirrus SR22
Źródło artykułu

Cirrus wprowadza samolot 5 Generacji o najwyższej masie użytecznej w swojej klasie

Jako pierwsi na świecie mamy przyjemność poinformować, że Cirrus Aircraft ogłosił dzisiaj wprowadzenie nowej wersji swojego światowego bestsellera – modeli SR22 i SR22T, których maksymalna masa startowa została zwiększona do 1633 kg. Dzięki dokonanym zmianom zwiększona została o prawie 100 kg masa użyteczna tego pięcioosobowego samolotu, co pozwala na zabranie dodatkowej osoby na pokład, znaczącej ilości bagażu lub paliwa.

Dokonane w 2013 roku zmiany w modelach SR22 i SR22T plasują je na pozycji lidera w klasie w kolejnej dziedzinie - dostępnej masy użytecznej. W praktyce oznacza to nie tylko, że modele SR22 jako jedyne pozwalają na podróżowanie w cztery osoby z pełnymi zbiornikami paliwa, ale nawet przy pięciu osobach zasięg wynosi 1300 km (około 700 mil morskich). 

“Innowacyjność jest znakiem firmowym Cirrusa, dzięki czemu z roku na rok samolot ten staje się bezpieczniejszy, łatwiejszy w pilotażu, ma lepsze osiągi i jest bardziej uniwersalny w eksploatacji. Głównym postulatem obecnych i potencjalnych właścicieli Cirrusów było zwiększenie masy użytecznej. Dlatego z radością ogłaszamy wprowadzenie Cirrusa piątej generacji: modelu rocznikowego 2013, dzięki któremu nasze samoloty oferują jeszcze większą elastyczność użytkowania” – powiedział Todd Simmons, Wiceprezes Zarządzający ds. Marketing i sprzedaży Cirrus Aircraft.
 


SR22T


SR22

 
Generacja 5 jest oznaczeniem przyjętym dla podsumowania szeregu stopniowych zmian i ulepszeń, prowadzących do certyfikacji modelu 2013. Cała konstrukcja samolotu została przejrzana od “śmigła do ogona”, a wiele komponentów zostało przeprojektowanych w celu podniesienia maksymalnej masy startowej, osiągnięcia dodatkowych usprawnień aerodynamicznych, poprawy osiągów oraz niezawodności działania spadochronowego systemu ratunkowego CAPS. Dokonane zmiany wymagały szeregu badań, w tym ponownych próbnych zrzutów testujących działanie CAPS. Zmiany w tym zakresie obejmują zwiększoną czaszę spadochronu, nowy elektryczny zapłon rakiety wraz ze zwiększeniem wytrzymałości materiałów przy jednoczesnym obniżeniu ich wagi. Ponadto wzmocniony został jednoelementowy poliwęglanowy dźwigar skrzydła, a także nowy układ klap, który obecnie pozwala na ustawienie pierwszej pozycji już przy 150 węzłach.
 
Nowa Generacja 5 modelu SR22/SR22T korzysta oczywiście z szeregu wcześniej wprowadzonych głośnych innowacji, między innymi takich jak awionika Cirrus Perspective™ by Garmin®; certyfikacja do warunków znanego oblodzenia FIKI; łączność satelitarna Perspective Global Connect™; dzielona i rozkładana tylna kanapa 60/40 FlexSeating™ i całkowicie unikatowy system spadochronowy (CAPS). Modele SR22/ SR22T są od ponad dekady najlepiej sprzedającymi się samolotami w klasie, lecz wersja z 2013 roku jest bez wątpienia “najlepszym Cirrusem w historii”.

 
Dla klientów zainteresowanych nowym modelem, Cirrus przygotował jego specjalną odmianę „Vision Inspired”, nawiązującą do oczekiwanego przez rynek jednosilnikowego odrzutowca Cirrus Vision SF50 oraz stylizacji pochodzących z trendów w przemyśle motoryzacyjnym, nadającą mu sportowego unikatowego charakteru. Tylko teraz istnieje możliwość zakupu nowego modelu 2013 za cenę modelu 2012 pod warunkiem jego zamówienie i odbioru w pierwszym kwartale tego roku.

Dostawy modelu 2013 już się rozpoczęły.
 
Wyłącznym przedstawicielem Cirrus Aircraft Inc. w Polsce jest Cirrus Polska z siedzibą w Poznaniu, gdzie można uzyskać dodatkowe informacje (Info@Cirruspolska.pl, tel: 665 678864).


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony