UNICEF opracował standardy dla dronów w misjach humanitarnych

UNICEF opracował standardy dla dronów w misjach humanitarnych (fot. UNICEF)

Technologia bezzałogowych statków powietrznych cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Potencjał dronów został dostrzeżony przez UNICEF, który posiada doświadczenie w przeprowadzaniu misji z wykorzystaniem BSP. Teraz organizacja podzieliła się zdobytą wiedzą i opracowała dokument z wytycznymi dla bezzałogowych systemów lotniczych.

W swoim dokumencie UNICEF pisze o wykorzystywaniu dronów do misji humanitarnych, w tym do dostarczania lekarstw w miejsca trudno dostępne, znajdujące się na odcinkach tzw. „ostatniej mili”. Chodzi o lokalizacje do których trudno dotrzeć ze względu na brak infrastruktury czy położenie geograficzne.

Przykładem może być sytuacja z grudnia 2018 r., której bohaterką jest Joy Nowai – pierwsze dziecko, które otrzymało szczepionkę dostarczoną komercyjnie przez drona. Cała sytuacja miała miejsce w małym kraju Vanuatu na południowym Pacyfiku. Dron pokonał 40 kilometrów nierównego górzystego terenu i przeleciał przez podmuchy wiatru, aby w końcu dostarczyć szczepionkę do odległego ośrodka zdrowia, gdzie w sumie zaszczepiono 13 dzieci i pięć kobiet w ciąży.

Teraz UNICEF chce dzielić się zdobytą wiedzą i doświadczeniem, pomagając rządom we wdrażaniu bezpiecznych i zrównoważonych sposobów wykorzystania dronów. Wytyczne opracowane przez organizację zawierają m.in. klasyfikację dronów ze względu na ich rozmiar i właściwości.

UNICEF wskazuje, że dobór drona do misji humanitarnych jest uzależniony od tego, jaki dystans będzie musiał pokonać, w jakich warunkach odbędzie się lot, a także jakiego rodzaju ładunek będzie dostarczany bezzałogowym statkiem. W dokumencie znalazł się także podział na ładunki ze względu na stopień niebezpieczeństwa, który mogą stwarzać w powietrzu.

Opracowane przez UNICEF standardy dla bezzałogowych systemów lotniczych znajdują się TUTAJ.

Źródło: cedd.pl
comments powered by Disqus