Przejdź do treści
F-16 w locie - widok z bliska (fot. Lockheed Martin)
Źródło artykułu

Bułgaria: parlament ostatecznie przyjął umowę o zakupie ośmiu myśliwców F-16 Block 70

Bułgarski parlament ostatecznie przyjął w piątek umowę o zakupie w USA ośmiu myśliwców F-16 Block 70. Kontrakt jest wart 2,2 mld lewów (1,29 mld dolarów). Pierwsze samoloty zostaną dostarczone w 2027 r. Rząd planuje też kupić lub wypożyczyć maszyny, które do czasu dostarczenia pierwszych F-16 zastąpią MiG-i 29. Rosyjskie myśliwce mają zostać wycofane ze służby w 2023 r.

Bułgarski parlament przegłosował w piątek zgodę na transakcję podczas drugiego czytania zatwierdzającej je ustawy. 4 listopada głosowano projekt po pierwszym czytaniu.

Jest to kolejne porozumienie z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Pierwszą umowę, również na dostarczenie ośmiu myśliwców tego samego typu podpisano w 2019 r. Samoloty miały być dostarczone w 2023 r., lecz wiosną br. koncern poinformował o opóźnieniu; samoloty mają trafić do Bułgarii w 2025 r. Po otrzymaniu całości zamówionych samolotów Bułgaria będzie dysponować całą eskadrą myśliwców.

Minister obrony Dymitar Stojanow poinformował, że przyjęta w piątek umowa jest znacznie pełniejsza od tej podpisanej w 2019 r., przewiduje nie tylko zakup samych maszyn i szkolenie pilotów, lecz również uzbrojenie w tym rakiety powietrze–ziemia, co pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości myśliwców.

Stojanow przekazał też, że ponieważ w przyszłym roku mają zostać wycofane ze służby użytkowane obecnie przez bułgarskie lotnictwo samoloty MiG-29, konieczne jest zakupienie lub wynajęcie używanych myśliwców, co ma umożliwić Bułgarii pełnienie misji Air Policing. Dodał, że prowadzone są negocjacje z Szwecją w sprawie myśliwców Gripen i Francją, dotyczące maszyn Rafale.

Tymczasowy rząd premiera Gyłyba Donewa złożył w parlamencie sześciopunktowy projekt całościowej modernizacji sił zbrojnych na okres do 2032 r. Przewidziano w nim m.in. zakup radarów, okrętów podwodnych, bojowych wozów piechoty i innego sprzętu za łącznie ponad 3,5 mld euro. Każdy zakup ma być rozpatrywany i zatwierdzany przez parlament oddzielnie.

Ewgenia Manołowa

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony