Przejdź do treści
Brygada Lotnictwa MW
Źródło artykułu

Szkolenie przeciwlotników

Wojska Obrony Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej ćwiczyły na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Ponad 200 przeciwlotników MW strzelało do celów powietrznych, nawodnych i naziemnych. Łącznie wystrzelano blisko 2000 sztuk amunicji artyleryjskiej oraz 21 rakiet przeciwlotniczych. Ćwiczenia trwały od 30 sierpnia do 10 września.

W szkoleniu brały udział pododdziały Marynarki Wojennej z 8 i 9 Dywizjonu Przeciwlotniczego, baterii przeciwlotniczych 43 i 44 Bazy Lotniczej oraz Plutonu Przeciwlotniczego z Centrum Wsparcia Teleinformatycznego i Dowodzenia. Szkolenie poligonowe było podsumowaniem cyklu treningów na przykoszarowych placach ćwiczeń w macierzystych jednostkach.

Szkolenie w Ustce rozpoczęto od serii przygotowawczych zadań ogniowych do wolnolecącego celu powietrznego. Ćwiczono przygotowanie uzbrojenia do strzelania, jego obsługę i konserwację. Doskonalono przygotowanie pododdziałów do sprawnego wykonania tzw. „manewru ogniem i sprzętem” oraz do realizacji zadań zabezpieczenia logistycznego i bojowego. W trakcie szkolenia z udziałem wozów dowodzenia przeprowadzono sprawdzenie wykorzystania możliwości taktyczno-bojowych sprzętu. Trenowano także umiejętności maskowania stanowisk ogniowych. Kulminacyjnym momentem w czasie ćwiczeń baterii przeciwlotniczych były zaliczeniowe zadania ogniowe z użyciem zaawansowanych technologicznie zestawów artyleryjskich i rakietowych. Wśród nich były strzelania do niskolecących środków napadu powietrznego i do nagle pojawiających się śmigłowców.

Całość szkolenia nadzorował Szef Obrony Przeciwlotniczej Marynarki Wojennej kmdr Stanisław KORYZMA.

Jednostki przeciwlotnicze Marynarki Wojennej są pododdziałami taktyczno-ogniowymi przeznaczonymi do bezpośredniej osłony przeciwlotniczej głównych sił i obiektów Marynarki Wojennej (tj. sił okrętowych i obiektów brzegowych) oraz ruchomych i stałych elementów zabezpieczenia logistycznego. Siły jednostek mogą zwalczać pojedyncze i grupowe środki napadu powietrznego w zakresie małych i bardzo małych wysokości, lecące z dowolnego kierunku na kursach spotkaniowych i oddalających się w granicach możliwości zestawów rakietowych i artyleryjskich. Ćwiczenia zintegrowane sił przeciwlotniczych Marynarki Wojennej są stałym przedsięwzięciem systemu szkoleniowego. Stanowią one przygotowanie do działań w warunkach bojowych, a także pozwalają utrzymać ciągłą gotowość do reagowania w sytuacjach kryzysowych.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony