Przejdź do treści
Bryza, fot. BLMW
Źródło artykułu

Patrolowa Bryza na ćwiczeniach w Łebie

W sobotę, 3 sierpnia, odbędzie się trzecia edycja ćwiczeń „Bezpiecznie nad wodą w Łebie”. Zadaniem uczestniczącego w niej samolotu patrolowo – rozpoznawczego Marynarki Wojennej Bryza będzie poszukiwanie rozbitka w wodzie, zrzut tratwy ratunkowej oraz koordynacja akcji ratowniczej z powietrza.

Ćwiczenia rozpoczną się około godziny 12.00. Będzie je można obserwować z mola i plaży po wschodniej stronie portu w Łebie. Załoga samolotu patrolowo – rozpoznawczego Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach wraz z jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (MSPiR) przetrenuje elementy działań wykorzystywane podczas realnych akcji poszukiwawczo – ratowniczych na morzu. W pierwszym etapie ćwiczenia samolot wykona zadanie poszukiwania rozbitka w wodzie, oznaczenia miejsca odnalezienia poszkodowanego przy pomocy pławy oraz zrzutu tratwy ratunkowej. Scenariusz zakłada również koordynację akcji ratowniczej z powietrza przy założeniu braku łączności pomiędzy samolotem a jednostkami nawodnymi. Ten element działań polega na wykonywaniu manewrów w locie według wcześniej ustalonych procedur, w sposób jednoznacznie wskazujący miejsce odnalezienia rozbitków oraz naprowadzeniu jednostek nawodnych do rejonu prowadzonej akcji ratowniczej.

Załogi samolotów i śmigłowców Marynarki Wojennej na co dzień współpracują z załogami jednostek MSPiR, zarówno podczas ćwiczeń jak i realnych akcji ratowniczych na morzu. Wspólne prowadzenie działań w polskiej strefie odpowiedzialności SAR (ang. Search and Rescue - poszukiwania i ratownictwa) na Bałtyku spowodowały również stałą współpracę służb odpowiedzialnych za koordynację i kierowanie tymi działaniami - Morskiego Ratowniczego Centrum Koordynacyjnego oraz Dyżurnej Służby Operacyjnej MW.

Lotnictwo Marynarki Wojennej to obecnie jedyna formacja lotnicza w kraju utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. W systemie ratownictwa morskiego i lotniczego całodobowe dyżury pełnią śmigłowce typu W-3RM "Anakonda" i Mi-14PŁ/R na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. System ratownictwa wspiera również samolot patrolowy Bryza dyżurujący na lotnisku w Siemirowicach. Od początku lat 90-tych lotnicy Marynarki Wojennej uczestniczyli w 535 akcjach ratowniczych udzielając pomocy 279 osobom.

Samoloty patrolowo – rozpoznawcze Bryza do działań poszukiwawczo ratowniczych na morzu mogą wykorzystywać radar obserwacji obiektów nawodnych oraz system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych CHELTON. Po odnalezieniu rozbitka mogą zrzucić tratwę i koordynować prowadzenie akcji ratowniczej z powietrza. Zrzut tratwy ratunkowej wykonywany jest przy prędkości około 200 km/h z wysokości 100 metrów. Podczas tego manewru załoga musi uwzględnić kierunek i siłę wiatru oraz prędkość postępową opadania. Po zrzucie do morza tratwa powinna znaleźć się w odległości do 50 metrów od rozbitka po stronie zapewniającej samoczynne dryfowanie w kierunku poszkodowanego. Na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach znajduje się łącznie 8 patrolowo – rozpoznawczych Bryz, siedem w wersji An-28B1R oraz jedna w wersji An-28B1RM Bis.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony