Mi-14PŁ bombardował okręt podwodny
Załogi śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ Darłowskiej Grupy Lotniczej realizowały w środę (14 marca) loty na zastosowanie bojowe. Na poligonie morskim w rejonie Ustki lokalizowano, a następnie bombardowano hipotetyczny okręt podwodny.
Oznaczanie pozycji, zlokalizowanego wcześniej, idącego w zanurzeniu okrętu, odbyło się przy wykorzystaniu lotniczych pław sygnalizacyjnych typu LPS-D. Następnie, po wypracowaniu danych do przepracowania ataku na okręt podwodny, załoga śmigłowca wykonywała zajście bojowe zakończone niszczeniem celu przy wykorzystaniu bomb głębinowych PŁAB-250-120.
Śmigłowiec Mi-14PŁ może zabrać na pokład 12 bomb szkolnych lub osiem bojowych, z których każda waży 120 kilogramów, z czego ok. połowę masy stanowi materiał wybuchowy. Bomby PŁAB-250-120 można wyposażyć w różnego typu zapalniki: kontaktowy, niekontaktowy (pobudzany przez pole magnetyczne lub akustyczne), lub wzbudzany określonym ciśnieniem, zależnym od głębokości. Zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP) to jedno z głównych zadań lotnictwa morskiego, a hydrologia Bałtyku sprzyja prowadzeniu skrytych działań przez okręty podwodne.
Od załóg śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych wymagane jest opanowanie fachowej wiedzy z wielu dziedzin, między innymi z zakresu oceanografii, hydrologii czy hydroakustyki. Efektywność działań w tym zakresie uzależniona jest od wieloletniego zdobywania wiedzy teoretycznej a także doświadczeń, zarówno w trakcie specjalistycznych kursów jak i realnych ćwiczeń na morzu. Ukryciu i swobodzie operacyjnej okrętów podwodnych na Bałtyku sprzyja bowiem występowanie wielu warstw wody o zmiennej temperaturze i zasoleniu.
W tych warunkach nie baz znaczenia jest podwyższona odporność psychofizyczna członków załóg, a proces szkolenia wieloosobowych załóg śmigłowców znacznie różni się od szkolenia w innych jednostkach lotniczych. Szczególnie istotne są tu umiejętności operatorów systemów poszukiwawczouderzeniowych odpowiedzialnych za wykrycie idącego w zanurzeniu okrętu oraz przygotowanie i przeprowadzenie ataku. Misja ZOP dowodzi oficer taktyczny, który na bieżąco monitoruje dane z sensorów systemów pokładowych.
Śmigłowce Mi-14PŁ wyposażone są w specjalistyczne systemy wykrywania i śledzenia okrętów podwodnych: stację hydroakustyczną, detektor anomalii magnetycznych oraz wyrzucane pławy radiohydroakustyczne. Posiadają również systemy wspierające przeprowadzenie skutecznego ataku. Maszyny te mogą być uzbrojone w bomby głębinowe lub torpedę MU-90. W skład załogi Mi-14PŁ wchodzi dwóch pilotów, technik pokładowy oraz nawigator-operator systemów poszukiwawczo-uderzenowych pełniący funkcję oficera taktycznego. Do prowadzenia działań ZOP lotnictwo morskie posiada także cztery śmigłowce pokładowe SH-2G oraz samolot patrolowy Bryza Bis.
Komentarze