IV zmiana PKW EU Sophia certyfikowana

M28B 1R Bryza - flagi (fot. kmdr ppor. Marcin Braszak)

W dniach 17-20 września br. Dowództwo Operacyjne RSZ przeprowadziło certyfikację czwartej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA. Żołnierze tworzący czwartą zmianę PKW wyruszą na teatr działań w początku października br.

Certyfikację przeprowadzono w ramach ćwiczenia pk. Etna 19/2. Jego celem była ocena zdolności zmiany do realizacji zadań przewidzianych dla kontyngentu w ramach misji. Od chwili zakończenia certyfikacji zmiana oczekuje w gotowości na przemieszczenie do bazy NATO Sigonella na Sycylii, będącej miejscem skąd zadania mandatowe wykonuje PKW EU Sophia. Po przekazaniu obowiązków w ramach PKW do kraju powróci obsada etatowa III zmiany, działająca na Sycylii i Morzu Śródziemnym od kwietnia 2019 roku.

Zespół lotniczy kontyngentu tworzą żołnierze 44 Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic. Ponadto w skład IV zmiany PKW wchodzą żołnierze m. in. z: Dowództwa BLMW, 43 Bazy Lotnictwa Morskiego, 3. Flotylli Okrętów, Centrum Operacji Morskich, 10 Brygady Logistycznej, Inspektoratu Wsparcia SZ RP, Centrum Operacji Powietrznych, Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód, 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, 16. Dywizji Zmechanizowanej i Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej. Dowódcą III zmiany PKW jest kmdr por. pil. Sebastian Stypułkowski z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego.

Podstawowym środkiem kontyngentu jest samolot patrolowo – rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od sierpnia br. z bazy w Sigonelli operuje maszyna o numerze 1017, która uczestniczy w misji już po raz czwarty. W trakcie działań PKW dostrzeżono potrzebę doposażenia samolotów biorących udział w misji w dodatkowe systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów. Modernizację, w trakcie rotacji maszyn do kraju, na podstawie umowy zawartej przez Inspektorat Wsparcia, przeprowadził producent samolotu PZL Mielec.

Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 roku, w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę Sophia. W grudniu 2018 roku Rada UE przedłużyła mandat operacji EUNAVFOR MED SOPHIA do 31 marca 2019 roku. Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

W drugiej połowie 2017 roku Dowódca Brygady lotnictwa Marynarki Wojennej otrzymał zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA, który miał działać w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNAVFOR MED. W październiku 2017 r. i styczniu 2018 r. przeprowadzono rekonesanse bazy NATO Sigonella, położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii. Celem rekonesansu było sprawdzenie możliwości i specyfiki prowadzenia operacji lotniczych oraz logistycznego zabezpieczenia PKW.

31 stycznia 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w południowym rejonie środkowej części Morza Śródziemnego. 12 lutego 2018 roku, na lotnisku 44 Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach odbyła się uroczystość pożegnania I zmiany PKW EU Sophia, który dwa tygodnie później rozpoczęła wykonywanie zadań mandatowych na teatrze działań.

Źródło: Brygada Lotnictwa MW
comments powered by Disqus